Gyakran annyira elfoglaltak vagyunk, hogy nem tudjuk könnyen megtalálni az edzés és a testmozgás megfelelő időpontját. A legújabb kutatások megerősítették, hogy a reggeli órák jelenthetnek gyors és hatékony megoldást erre a problémára, még mielőtt újra beszállnánk a mókuskerékbe és magukkal vinnének minket a napi események.
Ez azonban azt is jelenti, hogy reggelente egy kicsit korábbra kell állítanunk az ébresztőórát, ami eleinte biztosan okoz némi nehézséget.
A kutatók szerint érdemes ezeket a fizikai erőfeszítéseket üres hassal végezni, hogy a hivatásos sportolók is gyakran teszik.
Persze lehet ezt egy kis „csalással" is végrehajtani:
egyre többen sétálnak, futnak vagy kerékpárral érkeznek a munkahelyükre, majd már felvéve a műszakot, munka közben reggeliznek.
A most végzett tanulmány során Javier Gonzalez, az angliai Bath Egyetem és kutatótársai két kísérletet végeztek túlsúlyos vagy elhízott férfiakkal. Az első vizsgálatban Gonzalez és munkatársai a résztvevőket egy kerékpáros edzésre kérték még reggeli előtt, majd egy másik napon ugyanazt a gyakorlatot végezték egy könnyű reggeli után. A második kísérletbe bevont harminc önkéntes férfi hat teljes héten át folyamatosan végzett reggeli edzéseket; még a reggeli érkezés előtt, a másik azután.
A kutatók úgy találták, hogy a reggeli étkezés előtt testmozgást végzők kétszer annyival több zsírt égettek el, mint a többiek. A reggeli utáni edzést választók pedig nagyobb valószínűséggel égettek el a szénhidrátokat, mint a zsírt.
A szakemberek más oldalról végzett vizsgálata az inzulin szerepét is vizsgálta. A hormon segít a sejteknek a cukor felszívódásában a véráramból, hogy később energiaként használja azt.
Az inzulin és az elhízás ugyanis együtt jár;
az inzulin túltermelése összefüggésbe hozható az elhízással, és a magas inzulinszint is szerepel az elhízás okai között. Az ok-okozati összefüggés azonban egyelőre nem pontosan egyértelmű, de a kettő között határozott kapcsolat van.
Az inzulin szintje éjszaka csökken, mivel a test ilyenkor a felhalmozott zsírra támaszkodik; ez képezi az időszakos böjt alapvető gondolatát is.
A tanulmány azonban azt sugallja, hogy a reggeli étkezés előtt végzett, következetes edzés segítheti a test számára, hogy megtanulja a zsírt megfelelően felhasználni az energiaszint növeléséhez és enyhítse az inzulinérzékenységet.
Mindez pedig jelentősen csökkenti az elhízás kockázatát. A kutatók szerint az üres hassal való testmozgás azonban talán egy kissé ijesztő lehet, főként a korai keléssel párosítva. Ezért azt javasolják, hogy mindenki dolgozza ki a számára leginkább megfelelő edzésidőt.
A kutatók eredményeiket a The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism tudományos kiadványban tették közzé.