A kockázat azoknál volt a legnagyobb, akik több mint egy évtizeden át túlóráztak rendszeresen - állapította meg az amerikai kardiológusok társaságának (AHA) lapjában, a Stroke-ban frissen megjelent tanulmány.
A francia orvostudományi kutatóintézet (INSERM), két kórház és két egyetem kutatói több mint 143 ezer felnőtt munkára, dohányzásra, nemre és életkorra vonatkozó adatait elemezte. A résztvevők egyharmada túlórázott, tíz százalékuk egy évtizeden át vagy még hosszabb ideig. Összesen 1224 ember szenvedett stroke-ot.
Megállapították, hogy a túlórázóknál 29 százalékkal nőtt a stroke kockázata, akik tíz évig vagy tovább túlóráztak, 45 százalékkal nagyobb eséllyel szenvedtek stroke-ot.
Nem vizsgálták azok adatait, akik már a túlórázás előtt kaptak stroke-ot, valamint a részmunkaidőben dolgozókat sem.
Váratlanul ért bennünket, hogy a tíz évnél hosszabb időn át tartó napi túlmunka és a stroke összefüggése erősebb volt az ötven évnél fiatalabbak körében, ennek megértéséhez azonban további kutatás szükséges"
- mondta Alexis Descatha.
A kutatócsoport a számokat elemezte, ok-okozati összefüggéseket nem vizsgáltak, mégis "szignifikáns összefüggést" találtak az agyvérzés kockázata és a tíz évig vagy annál is tovább folytatott túlórázás között. Egy 2015-ös tanulmány, amely a The Lancet című brit orvostudományi folyóiratban jelent meg és korábbi vizsgálatok eredményeit elemezte,
szintén összefüggést talált a túlmunka és a stroke kockázata között.
(MTI/AFP)