Eline Slagboom, a hollandiai Leideni Egyetemi Orvosi Központ molekuláris epidemiológusa és öregedéskutatója szerint a kifejlesztett vérteszttel kiszűrhetőek azok az idősebb emberek, akik a veszélyeztetett csoportba tartoznak.
Az idős betegek elhalálozásának rövid távú prognosztizálására viszonylag sok klinikai adat alkalmas, ugyanakkor a páciens egészségi állapotának hosszú távú előrejelzésére nem igazán rendelkezik az orvostudomány megbízható eszközökkel. Ugyan a középkorúaknál a vérnyomás és a koleszterinszint betölthet ilyen funkciót, az öregebbeknél ezek értékei már nem számítanak megbízható rizikófaktornak.
A kutatók pontosabb képet szerettek volna arról kapni, mely tényezők mutathatják megbízhatóan az elhalálozás kockázatát, ezért összesen 44 168 ember vérmintáját vizsgálták meg. Az Európából származó önkénteseket – akiknek az életkora 18 és 109 év között volt - 12 csoportra osztották. A nyomonkövetési tanulmányok azt találták, hogy a vizsgált emberek közül 5512-en haltak meg. Az adatok átfésülése során 226 metabolikus biomarkert néztek át,
közülük 14 függött össze a halálozás kockázatával.
Az említett biomarkerek közé tartozik többek között a glükózszabályozás, a gyulladás, a vérzsír, vagy az immunitás.
A kapcsolat erősségének megállapítása érdekében a kutatók az eredményeket egy 1997-es kutatás 7600 finn résztvevőjének csoportjával vetették össze. A csoport tagjai közül 1213-an haltak meg 5-10 éven belül, és a vizsgált 14 biomarker 82 százalékos pontossággal jövendölte meg a véget, messze megelőzve a hagyományos kockázati tényezők precizitását.
Ezek a biomarkerek egyértelműen biztosabban vetítik előre az 5-10 éven belül bekövetkező halálozást minden korosztályban, mint a konvencionális rizikófaktorok (BMI, vérnyomás, dohányzás...stb.)"
– írták a kutatók. Hozzátették: a metabolikus jelzőanyagokon alapuló profilozás jelentős szerepet kaphat a beteggondozás irányításában, ha azt megfelelő klinikai körülmények között végzik.
Természetesen az új vizsgálat bevezetéséhez további kutatómunkára van szükség, emellett azt is ki kell deríteni, hogy az összefüggés a különböző etnikumok esetében ugyanúgy érvényes-e?
Az eredmények bemutatása a Nature Communications szaklapban olvasható.