Mesés aranyat keresnek a kincsvadászok a Fülöp-szigeteken

arany
Jamasita Tomojuki állítólagos aranya után kutatnak
Vágólapra másolva!
Kincsvadászok lepték el a Fülöp-szigetekhez tartozó Panay területét, ahol a második világháborús japán tábornok által elrejtett, állítólagos aranyat keresik. A feltárások jelentősen növelik a földcsuszamlások kockázatát a távoli faluban. A dolog pikantériája, hogy a történészek szerint a kincs valószínűleg nem is létezik.
Vágólapra másolva!

Földcsuszamlásokat idézhetnek elő

Az antropológusok szerint az eltemetett mesés kincs legendáját a több évszázados filippínó népmesék inspirálják, ám létezését a történelmi dokumentumok nem támasztják alá.

– mondta Piers Kelly, az ausztráliai Új-Anglia Egyetem nyelvi antropológusa a LiveScience tudományos online portálnak.

Jamasita Tomojuki állítólagos aranya után kutatnak Forrás: pexels.com

Ráadásul ezek az expedíciók már olyan méreteket öltöttek, hogy a panayi Igbaras körzetében élők felkérték a hatóságokat, hogy vessenek véget az ásatásoknak.

A helyiek attól tartanak, hogy azok földcsuszamlásokat idézhetnek elő.

A falubeliek szerint ugyanis a településnél 10 ember már több mint egy éve végez feltárásokat, akik a munka során felástak egy körülbelül 1000 négyzetméteres területet. A kincsvadászok állításuk szerint rendelkeznek a manillai nemzeti hatóságok engedélyével és folytatják a munkát, ám

Jaime Esmeralda polgármester biztosította a falusiakat, hogy tisztviselői nem adtak engedélyt kincsvadászatra, ásatásokra vagy bányászatra a környéken.

Ezzel ugyanis drasztikusan megnőtt a földcsuszamlások esélye: a Fülöp-szigeteki Bányászati és Földtudományi Iroda (Philippines' Mines and Geosciences Bureau) szerint az ásatások egy olyan domboldalon zajlanak, amelyek kilenc lakóházat veszélyeztetnek.

Logikátlan a kincs létezése

A kincsvadászok feltehetően Jamasita Tomojuki tábornok aranyát keresik, aki az egyik legtehetségesebb japán szárazföldi hadvezér volt a második világháborúban. Az állítólagos mesés kincset az 1940-es évek közepén temették el valahol a Fülöp-szigeteken.

A hagyomány szerint a háborúk során összerabolt hatalmas aranykészlet elrejtését maga Jamasita felügyelte, amelyet „Malajzia Tigrisének" csapatai a délkelet-ázsiai megszállás során gyűjtöttek össze.

Jamasita Tomojuki: 1944–45-ben az ő csapatai védték a Fülöp-szigeteket az amerikai invázió ellen, felgyújtva többek között Manilát, és lemészárolva a főváros mintegy százezernyi lakosát Forrás: Wikimedia Commons

Az állítólagos kincset Jamasita és emberei az amerikai katonák elől próbálták meg elrejteni, ám végül néhány hét után fogságba estek. A tábornok csak az általános fegyverletétel után adta meg magát;

1946-ban, még a tokiói per előtt, egy öt amerikai tábornokból álló rögtönítélő bíróság halálra ítélte.

Jamasita mesés aranyának híre azonban több mint ötven éve vonzza a kincsvadászokat a térségbe, akik szerint a kincs értéke elérheti akár a százmillió dollárt is. Már ha létezik.

– mutatott rá korábban Ricardo Jose, a Fülöp-szigeteki Egyetem történelem professzora.

A kincsvadászat egyelőre azonban tovább folytatódik és már számos, fontos régészeti lelőhelyet, köztük a Mindanao szigetén, az Ayub-barlangban található ősi temetkezési helyet is súlyosan károsította.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!