A rózsaszín zátonylakó ördögráját (Mobula alfredi) csak néhány éve fedezték fel a Nagy Korallzátonynál és elnevezték Clouseau felügyelőnek. Az állat így a Rózsaszín párduc filmsorozat egyik szereplőjéről kapta a nevét.
A 2015-ös, első találkozás óta kevesebb, mint tízszer találkoztak vele a Lady Elliot-sziget környékén. Kristian Laine búvárfotós ezért joggal gondolt először arra, hogy talán a kamerája lencséje játszik vele. Később azonban kiderült, hogy tényleg a rája volt rózsaszínű.
Az egyik helyi étterem hirdetőtábláján láttam egy fotót a rózsaszín rájáról, és ezt látva azt gondoltam, hogy ez csak egy vicc lehet, de tévedtem
– mondta Kristian Laine a ScienceAlert tudományos online portálnak. – Csak utána rohantam megnézni a fényképezőgépemmel készített fotókat és szinte sokkot kaptam a látványtól.
Ekkor derült ki, hogy a búvárfotóst egy olyan, 3,3 méteres hímmel hozta össze a sors, amely az egyetlen ismert rózsaszínű ördögrája a világon. Laine hét másik hím rája társaságában örökítette meg a különös színű állatot, amelyek épp egy nőstényért versengtek. Az Instagramon posztolt fotói azóta bejárták a világot.
A rózsaszín ördögráját az ausztrál rájakutató program, a Project Manta szakemberei évek óta tanulmányozzák. A kutatóknak azonban csak a közelmúltban sikerült igazolniuk, hogy az állat színe valódi.
Arra gyanakodtunk, hogy egy bőrfertőzés vagy esetleg az étrendje miatt lett rózsaszín, ám egy ügyesen szerzett bőrminta segítségével ezeket kizárhatjuk
– magyarázta Asia Haines, a projekt kutatója a National Geographic-nak. – Jelenleg úgy gondoljuk, hogy a rózsaszín bőr egy genetikai mutáció eredménye, aminek az oka a színpigmentek, azaz a melaninok termelésében keresendő.
Ezt erősítette meg Solomon David, a lousianai Nicholls State Egyetem vízi ökológusa is, aki szerint a különleges színárnyalatnak köze lehet az eritrizmushoz, tehát a vörös szín túltengéséhez. Ennek a genetikai mutációnak a hatására egyes állatok külseje vöröses vagy rózsaszínes lehet.