A friss tanulmány megállapította, hogy a COVID-19 kórban szenvedő embereknél, akiket valószínűleg azért nem diagnosztizáltak, mert tünetmentesnek érezték magukat, a COVID-19- fertőzés dokumentált esetei
közül legalább a kétharmadának voltak forrásai Kínában, a járvány kitörésének kezdeti napjaiban.
"A COVID-19 esetek robbanásszerű terjedését Kínában nagyrészt az olyan enyhe, korlátozott vagy nem észlelhető tüneteket produkáló páciensek okozták, akik észrevétlenül maradtak" – nyilatkozta Jeffrey Shaman, a tanulmány társszerzője, a Columbia University Mailman Közegészségügyi Iskola környezet-egészségügyi tudományának professzora.
"Ez a fajta lopakodó átvitel továbbra is komoly kihívást jelent a járvány visszaszorításában" - mondta Shaman.
A Science magazinban hétfőn (március 16-án) közzétett tanulmányhoz a kutatók számítógépes modellt dolgoztak ki a SARS-CoV-2, vagyis a COVID-19 kórt okozó vírus terjedésének szimulálására Kína 375 városában, köztük Vuhanban,
ahol a világjárvánnyá vált kór kitörése elkezdődött.
A modellhez egyesítették a bejelentett fertőzések adatait az emberek mozgására vonatkozó információkkal (a mobiltelefon-adatok alapján). Becsléseik szerint Vuhan január 23.-i lezárása előtt Kínában az összes COVID-19 fertőzés körülbelül 86%-át észlelték.
Más szavakkal, a COVID-19 minden megerősített esetére hat észlelhetetlen eset jutott.
A kutatók szerint ezek a nem észlelt esetek voltak a fő felelősei a megfertőződések legnagyobb részének, a vesztegzár elrendelése előtt.
A megállapítások más összefüggésbe helyezik a COVID-19 elterjedésének gyorsaságát a világ többi részén, mivel sok ország lemaradt a betegség tesztelésében.
Az eredmények azt sugallják, hogy az esetek száma világszerte ötszörösre-tízszeresre növekedhet,
mint amit jelentettek, tehát a megbetegedések valódi száma jelenleg meghaladhatja az 1,5 milliót. "Tudjuk, hogy ez csak a jéghegy csúcsa" - mondta Sahman professzor egy hétfőn tartott sajtótájékoztatón.
"A kérdés csak az, hogy a jéghegy víz alatti részéből mi az, amit még nem látunk. Vitatkozhatunk a pontos számokról, de ha nem proaktívan tesztelik az embereket a járvánnyal már érintett területeken,
akkor a fertőzések nagy része észrevétlenül marad.
"Miután Kínában Vuhant hermetikusan karanténba zárták, az egészségügyi tisztviselők az esetek nagy részét - 65%-át - fel tudták fedezni, és ennek köszönhetően sikerült jelentősen csökkenteni a betegség terjedését.
A megállapítások arra utalnak, hogy "a jelenleg még nem dokumentált fertőzések azonosításának és izolálásának radikális növekedésére lenne szükség a SARS-CoV-2 teljes ellenőrzése érdekében" - írta a szerző.
(Forrás: Live Science)