A Fővárosi Vízművek által szolgáltatott víz teljesen zárt, nyomás alatt álló, automatizált ivóvízellátó rendszeren keresztül jut el a víztermelő kúttól egészen a csapokig. Amikor valaki megnyitja a csapot, ő lesz az első, akivel a víz érintkezik. Ennek megfelelően kizárt annak a lehetősége,
hogy egy olyan vírus, amely alapvetően cseppfertőzéssel terjed, az ivóvízen keresztül juthasson el a felhasználókig.
Ugyancsak kizárt, hogy a másik kimutatott hordozó, az emberi ürülék közvetítésével a SARS-CoV-2 vírus bejuthasson a vezetékes vízbe, hiszen az ivóvízellátó rendszer semmilyen módon sem érintkezik szennyezett vízzel.
Ugyanakkor a legfrissebb tudományos kutatások szerint annak a kockázata is igen alacsony, hogy a Covid-19 vírus egy fertőzött személy székletével történő közvetlen kapcsolat útján terjedjen.
A Fővárosi Vízművek a jelenlegi helyzetben is folyamatosan biztosítani tudja a jó minőségű ivóvízzel való biztonságos ellátást, akárcsak a szennyvíz szakszerű, biztonságos elvezetését és megtisztítását.
A vezetékes víz fogyasztásának biztonságát növeli, hogy amint azt a Vízszolgáltatók Európai Szövetsége a WHO állásfoglalása alapján megerősítette,
a vízkezelés során alkalmazott fertőtlenítő módszerek megfelelőek a COVID-19 koronavírus inaktívvá tételére, elpusztítására.
A Fővárosi Vízművek következetesen és a legszigorúbb belső szabályozással, technológiai előírásokkal gondoskodik az ivóvíz-biztonság megőrzéséről, ami a vízbázis-védelemtől kezdve a vízkezelésen át (a kitermelési, az elosztási, illetve fogyasztási pontokon) az ivóvíz biztonságos tárolásáig minden folyamtra kiterjed.
Az ivóvíz fertőtlenítésekor alkalmazott eljárások óvják a vizet a vírusoktól és egyéb kórokozóktól. Mind a WHO, mind pedig a Nemzeti Népegészségügyi Központ koronavírussal kapcsolatos tájékoztatója hangsúlyozza, hogy
a koronavírus az ivóvíz fertőtlenítésére használt klór hatására azonnal elveszíti fertőző képességét, mert a klór elpusztítja a vírust.
Mindezeknek köszönhetően a tiszta, kezelt ivóvíz fogyasztása biztonságos, a vírus nem képes bejutni az ellátórendszerbe, és nem képes életben maradni az ivóvízben.
A vállalat laboratóriuma, ahogyan eddig, úgy a járványhelyzetben is napi szinten vesz és ellenőriz vízmintákat a kutaktól egészen a fogyasztói csapokig. Az ivóvíz járványhelyzetben is a legszigorúbban ellenőrzött élelmiszernek számít.
Az egészséges ivóvíz éppen a fertőződés elleni védekezés egyik hatékony eszköze.
A vírus terjedése elleni leghatékonyabb eszköz a higiéniai szabályok szigorú betartása,
a rendszeres és alapos kézmosás, tisztálkodás, a szanitáció (tárgyakon és a környezetben lévő mikrobák számának mosó- és tisztítószerek segítségével történő csökkentése) és a vezetékes szennyvízelvezetés.
A szolgáltatók azonban legnagyobb jószándékuk ellenére sem tudják biztonságosan tenni a dolgukat a fogyasztók együttműködése nélkül. Mindig, de most kiemelten fontos, hogy
a csatornahálózatba csak és kizárólag az odavaló és odaillő "dolgok" kerüljenek.
A nedves törlőkendőket, az egyszer használatos arcmaszkokat, a konyhai papírtörlőket, valamint a műanyag kesztyűket a háztartási hulladékkal együtt kell gyűjteni, majd ártalmatlanítani - ezek komoly dugulásokat és üzemzavarokat okozhatnak a csatornahálózat üzemeltetésében.
(Forrás: MTI)