A közösségi komposztálás hazánkban még nagyon gyerekcipőben jár, de hála a környezettudatos Facebook-csoportoknak és ökoblogoknak, egyre többen megismerkednek a ShareWaste weboldallal és applikációval, ami a köznyelvben már „komposzt tinder" néven is kezd ismertté válni. A zöldhulladék-megosztó alkalmazás segítségével összekapcsolódik a komposztadó (komposztdonor) a komposzt befogadójával.
A közösségi és a házi komposztálás céljai azonosak: a keletkező növényi eredetű szerves anyagok helyi komposztálással történő kezelése és felhasználása, ezzel együtt a szerves anyagok hulladékká válásának elkerülése, ezen anyagok eltérítése-mentesítése a további kezeléstől: telepi komposztálástól, lerakástól, égetéstől. Sok helyen azonban a házi komposztálás a túlzottan kis ingatlanméret, a komposztálható hulladékok kis mennyisége és a saját kert hiánya miatt nem megvalósítható.
A közösségi komposztálás során több háztartás szerves hulladékait használják a komposzt készítésére.
Egy közösség összefogásával létesítenek komposztáló helyeket. A kész komposztot közösen, vagy saját szükségleteiknek megfelelően, például virágágyás alá, balkonládákban használják fel. A hazai jogszabályok alapján a közösségi komposztálás a társas házi közösség saját növényi eredetű hulladékának helyben történő komposztálása és a kész komposzt saját célra történő felhasználása, amely tevékenység nem engedélyköteles.
A komposztálás egy rugalmasan adaptálható technológia, így minden közösség számára létezik megfelelő megoldás. Ezzel együtt célszerű saját területen elhelyezni a közösségi komposztálót, és pontosan tisztázni az üzemeltetés feltételrendszerét. A közösségi komposztálás igazi csapatmunkát igényel, építi a közösséget, fontos, hogy mindenkinek legyen feladata (pl. koordináció, szervezés, komposzt átforgatása).
Gyerekek is részt vehetnek benne, számos pozitív hatása mellett környezettudatos szemléletre neveli a gyerekeket.
A közösségi komposztálás esetén nagyon fontos egy, a komposztálásban jártas felelős személy, „komposztmester" kijelölése, aki felügyeli a közösségi komposztáló működését. A közösségi komposztálás folyamata megegyezik a kerti komposztáláséval. Viszont a társasház méretétől, a lakások/házak számától és a kert/udvar méretétől függően kell megválasztani a gyűjtő- és érlelő edényeket. Ezeket és a további eszközöket a közösség közösen megvásárolhatja, ezzel pénzt spórolhatnak meg.
A közösségi komposztálás hatására jellemzően csökken a hulladéktárolókba kerülő hulladék mennyisége, hiszen a szerves frakció jelentős része komposztálásra kerül.
Ezáltal lehetőség nyílik a hulladékszállítási költségek csökkentésére.
Ezenkívül, azáltal is spórolhatnak, hogy nem kell virágföldet, esetleg műtrágyát venniük, felhasználhatják a keletkező komposztot.
A lakótelepek környékén kifejezetten érdemes volna közösségi kerteket és komposztálóhelyeket kialakítani, mert nem minden lakó él erkélyes lakásban, nem minden lakó rendelkezik telekkel, ahová esetleg elszórhatná zöldhulladékát. A közösségi komposztálás elterjedésével egyre több konyhai hulladék visszakerülne a természet körforgásába,
ezáltal jelentősen javulna a hazai termőföldek minősége és tápanyagtartalma, valamint nőne a biodiverzitás is.
Budapesten:
Humusz Szövetség (XI. kerület),
Herman Ottó Intézet (XXII. kerület)
Csárdáskert (XI. ker.)
Ibis Közösségi Kert (IX. ker.)
Ibis Healing Garden (IX. ker.)
Kerthatár (IX.)
Kisdiófa Kert (VII.ker.)
Szentendre: Szélrózsa kert
Sopron: Hatvani út (Sopron és Térsége Környezetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft.)
Fertőendréd: Új major (Sopron és Térsége Környezetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft.)
Nagybajom: Mesevár Óvoda és Bölcsőde
Miskolc: Avasi Paradicsom Közösségi Kert
Nyíregyháza: Nyíregyházi Kosár Közösség
Debrecen: DE Közösségi Kert
(Humusz Szövetség anyaga, humusz@humusz.hu)