Bár az Ausztrál-Indiai-lemez első hallásra „csak egy csiga ütemében" hasad, geológiai szempontból mégis komoly változást jelez.
A földkéreg egyik nagylemezének területe mintegy 58 900 000 négyzetkilométer,
a mozgásának iránya északi. Három önálló lemezre lehet elkülöníteni: ezek az Indiai-lemez, az Ausztrál-lemez és a Capicorn-lemez.
Ez nem egy gyorsan mozgó struktúra, de mégis jelentősnek számít a többi határvonalhoz képest
– mondta Aurélie Coudurier-Curveur, a párizsi Földfizikai Intézet geológusa. – A tektonikus lemez egymillió év alatt körülbelül 1,7 kilométerre fog eltávolodni egymástól.
A folyamat olyan lassú, hogy a kutatók majdnem „elmulasztották azt, amit az újonnan kialakított lemezhatárnak" hívnak.
Ám két erős földrengés (2012. április 11-én 8,6-os és 8,2-es földrengés sújtotta az Indiai-óceánt, Indonézia közelében), valamint más geológiai nyomok is azt jelezték, hogy valamilyen komoly változás zajlik messze a felszín alatt, a Wharton-medence néven ismert területen.
Ez pont olyan, mint egy puzzle, tehát nem egy egységes lemez –
magyarázta Coudurier-Curveur a LiveScience online tudományos portálnak. – Három olyan lemezről beszélhetünk (az Ausztrál-, Indiai- és Capicorn-lemezekről), amelyek többé-kevésbé összeköttetésben állnak, és együtt mozognak ugyanabba az irányba.
A kutatók a körülbelül 2,3 millió évvel ezelőtt kialakult Wharton-medencében azt a bizonyos törési zónát vizsgálták, ahonnan a földrengések származtak, majd feltárták a törési zóna topográfiáját. Végül több bizonyítékot is találtak a tektonikus lemez szétválására, főként annak a déli határán.