A vénák szerepe a keringési rendszerben, hogy a hajszálerek felől a szív és a tüdő felé vezessék az „elhasznált", szén-dioxidban dús vért, ami aztán később oxigénnel gazdagodva az artériák által ismét a szövetekhez és sejtjeinkhez jut. Falukban vékony simaizomréteg és rugalmas rostok találhatók, így tágulékonyak, nagyobb mennyiségű vért is képesek befogadni. A vénákban az ún. vénabillentyűk egyfajta zsilipként működve megakadályozzák a vér visszaáramlását. Igen nagy munkát végeznek tehát, tekintve, hogy a gravitációt és még számos egyéb befolyásoló tényezőt (pl. a testsúlyunk által okozott, rájuk nehezedő nyomást) is le kell küzdeniük annak érdekében, hogy a vér a megfelelő irányba áramolhasson.
A visszérbetegség kialakulásában alapvetően a vénákban található billentyűk működésének elégtelensége játszik szerepet, a vénákban a vér nem tud megfelelő módon a szív felé áramolni, ezért a vér pang, az erek pedig kitágulnak.
A vénabillentyűk megfelelő működése mellett az ereket körülvevő izmok (pl. vádli izomzat) izompumpája, valamint a véna falának megfelelő állapota is óriási szerepet játszik az egészséges vénás keringés fenntartásában.
A szakértő elmondta, hogy
Magyarországon a lakosság legkevesebb 20-30%-a küzd visszérbetegséggel,
ami alapján megállapíthatjuk, hogy nagyon sokan érintettek. „A visszérbetegség a felületes vénák krónikus megbetegedése, tágulata. A hajlamosító tényezők között a genetikai és hormonális okokon túl például a túlsúly, mozgásszegény életmód stb. szerepelnek."
A fentiek ismeretében nagyon fontos tehát a megelőzés, vagy kialakult visszérprobléma esetén annak kezelése, és az állapot romlásának megakadályozása. Az erek egészsége szerencsére sokféle módon támogatható:
Bármilyen visszeres tünetet is észleljünk magunkon (kidudorodó erek, lábfájdalom, feszülés, nehézláb érzés stb.), először keressük fel a szakorvost és semmiképp se magunktól próbáljuk meg kitalálni a gyógymódot!
(purecom)