Massimo Pietrobon amatőr térképész a kontinensvándorlások alapján elkészítette a térképet, amelyre felrajzolta, hogyan helyezkedtek volna el a mai országok 300 millió évvel ezelőtt a Pangeán.
A Pangea csupán egyike a sok szuperkontinensnek, amely az elmúlt 3,5 milliárd évben kialakult a Földön. A földkéreg tektonikus lemezei folyamatosan változtatják helyüket, miközben a folyékony földköpenyen úszkálnak. A folyamat, amelyet a lemeztektonika ír le, széttöri a nagy szárazföldeket, majd újraformálja azokat új kombinációkban.
Ezért találták meg például nemrég a geológusok Kanada egy darabkáját Ausztráliához tapadva, illetve ezért találhatók meg a Lystrosaurus, egy tömzsi, disznószerű hüllő fosszíliái az Antarktisz, India és Dél-Afrika egymástól egészen távol eső tájain és sehol másutt.
A kontinensek lassú mozgása észrevehetetlen számunkra, de jelen pillanatban is szüntelenül zajlik.
„Az ezeken a lemezeken lévő kontinensek jellemzően olyan sebességgel mozognak, ahogy a körmök nőnek az ujjainkon" – mondta Ross Mitchell geológus.
Bár 300 millió éve még nemhogy országok nem voltak, de az emberek ősei se éltek, érdekes eljátszani a gondolattal, hol helyezkedtek el a szuperkontinensen a mai országok. Néhány ország egész meglepő méretű volt és különös szomszédok vették körül. Magyarország például közvetlenül a Panthalassa ősóceán részét alkotó Tethys-óceán partján terült el.
Érdemes azonban megjegyezni, hogy Massimo Pietrobon térképe geológiailag nem teljesen pontos. Így például egyes országok méretaránya nem tökéletes és csak hozzávetőleg ábrázolja a korabeli helyzetüket a tektonikus lemezeken.
Számos kutató (például a Yale egyetem szakemberei) azt is modellezte, hogy néznek ki majd a kontinensek 250 millió év múlva. Az általuk végzett számítások alapján látványos videó is készült, amely azt mutatja be, hogy a kontinensek újra egy nagy szuperkontinenssé fognak egyesülni.