Az emlősök agya két féltekéből áll, amelyeket az információátvitelben szerepet játszó axonok kötnek össze. Az egyenlő szintű konnektivitás felfedezése azt jelenti, hogy az információnak az egyik agyterületről a másikra való átvitele minden emlősnél ugyanolyan hatékonysággal működik, ugyanakkora számú szinapszison keresztül a bálnáktól kezdve a delfineken át egészen az apró egerekig.
Ez ellentmond annak a feltételezésnek, hogy az emberi agy konnektivitása jóval magasabb szintű a többi állatéhoz viszonyítva.
A Nature Neuroscience című folyóiratban publikált tanulmány készítői 130 emlősfaj, köztük emberek agyán végeztek MRI-vizsgálatot, amely egyenlő szintű konnektivitást mutatott mérettől és szerkezettel függetlenül.
A szakemberek egy kompenzációs mechanizmust is azonosítottak: az agy a két félteke közötti kevesebb kapcsolatot az agyféltekéken belüli több kapcsolattal kompenzálja és fordítva. Ennek révén a teljes konnektivitás szintje nem változik.
A kutatók ugyanakkor azt is megállapították, hogy a különböző emlősök agya eltérő stratégiákat használ az összkonnektivitás egyenlő szintjének megőrzéséhez. A szakemberek megállapították, hogy az agyi konnektivitás különböző típusai eltérő kognitív funkciókra vagy emberi képességekre lehetnek hatással.
(Forrás: MTI)