A növény- és állatfajok sokasága megnehezíti nem csak a kutatók, hanem a kormányzati szervek és a természetvédők dolgát is abban, hogy nyomon tudják követni a Föld vadvilágát. Pedig egy irányadó és megbízható lista nagymértékben hasznos lenne több területen a biodiverzitás tanulmányozásától kezdve a veszélyeztetett fajok védelméig.
A Földön ma megtalálható, valamennyi faj felsorolása első hallásra talán rutinfeladatnak tűnik, de igen nehéz és összetett feladat
– mondta Stephen Garnett, az ausztráliai Charles Darwin Egyetem környezettudósa a ScienceAlert online tudományos portálnak. – Jelenleg viszont egyetlen, egyeztetett fajlista sem áll rendelkezésre.
A szakemberek szerint egy mérvadó lista összeállításához ma már minden technológia rendelkezésükre áll, így
az információk könnyen megoszthatók az országok és földrészek között, miközben egy pillanat alatt kiértékelhetők.
Ennek ellenére még mindig sok a vita arról, hogy milyen kritériumokat kell alkalmazni a fajok ilyen egységes listára történő felvitele során.
A kutatók által felvázolt 10 alapelv meghatározza többek között, hogy:
Fontos, hogy a terv világosan meghatározza az taxonómusok, tehát a fajokat felfedező, elnevező és osztályozó tudósok, illetve az érintettek, például a természetvédők, valamint a kormány és a nemzetközi ügynökségek szerepét
– hangsúlyozta Kevin Thiele növénybiológus, az Ausztrál Tudományos Akadémia munkatársa.
A kutatók azt is elismerték, hogy a fajok meghatározásáról szóló vita elkerülhetetlen, de a közös cél érdekében megpróbálnak egyezségre jutni. Mert bár tudják, hogy a fajok egységes, egyeztetett listája kidolgozása nem fogja megállítani a kihalási eseményeket, ám fontos lépés a világ összes élőlénye megőrzése szempontjából a jövő generációi számára.