A Baltictech nevű búvárcsapat szerint a Karlsruhe hullámsírja 88 méter mélyen van, több tucat kilométerre északra a lengyelországi Ustka partjaitól. A hajó rakodóterében katonai járműveket, porcelánokat és lezárt ládákat találtak.
Úgy tűnik, hogy több hónapnyi keresés után végre megtaláltuk a Karlsruhe gőzhajó roncsát"
- írta a Facebookon a Baltictech, amely egy szemlátomást jó állapotban lévő katonai járműről is megosztott egy víz alatti fotót.
A búvároknak sikerült hozzáférniük olyan világháborús dokumentumokhoz, amelyek részletesen taglalják a hajó sorsát, majd több mint egy évig keresték a roncsot, amely szerintük "a Balti-tenger mélyének egyik legérdekesebb, eddig feltáratlan története".
A The Associated Press hírügynökségnek megmutatott dokumentumok szerint a Karlsruhét 1905-ben építették az északnyugat-németországi Bremerhavenben.
A második világháború vége felé
a gőzöst bevonták a Hannibal hadműveletbe,
amelynek az volt a célja, hogy kimenekítsék a helyi német lakosságot valamint a körbezárt hadosztályokat az egykori Kelet- és Nyugat-Poroszország, valamint Kurland területéről, amelyet a Vörös Hadsereg bekerítése fenyegetett.
A katonákat, vasúti munkásokat, csaknem 900 civilt továbbá több száz tonna rakományt szállító gőzhajó egy konvojhoz csatlakozva haladt Németország felé,
amikor 1945. április 13-án bombatámadás érte és nagyjából három perc alatt elsüllyedt.
A német haditengerészeti dokumentumok, egy britek által elfogott német jelentés és a túlélők beszámolói szerint a több mint ezer utasból mindössze 113-at sikerült megmenteni.
A Karlsruhe megtalálásának nagyban növeli a jelentőségét, hogy a felfedezők szerint segíthet megoldani a híres borostyánszoba több évtizedes rejtélyét.
A világ nyolcadik csodájának is nevezett borostyánszoba kincseit a Leningrád (ma Szentpétervár) melletti Carszkoje Szelóban lévő palotából
hurcolták el a nácik a második világháborúban, amelyek azóta sem kerültek elő.
Elnevezését a pompás borostyán falburkolatokról kapta, amelyeket I. Frigyes Vilmos porosz király ajándékozott I. Péter orosz cárnak 1716-ban.
A német csapatok 1941-ben Königsbergbe (ma Kalinyingrád) vitték a borostyánszoba kincseit, amelyeknek később nyoma veszett a háború során.
Számos összeesküvéselmélet kering hollétükről, és többen - főként műkincsvadászok - kutattak utánuk, még a kelet-német titkosrendőrség, a Stasi is kereste.
A Baltictech szerint talán a Karlsruhe szállította a borostyánszoba kincseit,
a gőzhajó ugyanis Königsbergből indult útnak 1945-ben. Ugyancsak Karlsruhe a neve annak a második világháborús ütközetben elsüllyedt német hadihajónak, amelynek roncsait nemrég Norvégia partjainál fedezték fel.
(Források: MTI/AP/Reuters/dpa/PAP)