Náthás voltam, most fáj a fülem – mit tegyek?

fülfájás
Amíg fül-orr-gégész nem vizsgálta át a fület, nem tudhatjuk, hogy milyen állapotban van a dobhártya. Amíg az épségéről nem vagyunk meggyőződve, inkább semmit ne csepegtessünk a fülbe, mert többet ártunk vele, mint használunk.
Vágólapra másolva!
A náthával járó orrdugulás miatt gyakran jelentkezik a megfázás kísérő tüneteként fülfájás. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy ez a tünet fülkürthurutot is jelezhet, és ha nem kezeljük megfelelően, akár középfülgyulladás is kialakulhat.
Vágólapra másolva!

Náthától a fülfájásig

A fület az orrüreggel a fülkürt köti össze. Biztosítja a nyomás kiegyenlítését a középfülben, és a megfelelő szellőzést. Felső légúti fertőzés, vagy allergia miatt létrejövő orrdugulás - duzzanat, gyulladás - vagy túlzott váladéktermelődés miatt a fülkürt elzáródhat, így funkcióját nem tudja tökéletesen ellátni. A kiegyenlítetlen légnyomás miatt a dobhártya behúzódik, ez okozza a fülfájást, melyet dugulásérzés, enyhe halláscsökkenés is kísérhet. Ez az állapot a fülkürthurut, amit azért fontos kezelni, mert ha tartósan fennáll, akkor középfülgyulladás is kialakulhat.

Így kezelje a fülkürthurut tüneteit otthon

• A legfontosabb az orrdugulás megszüntetése, a fülkürt működésének helyreállítása. Ehhez patikában vény nélkül kapható orrspray-t használjunk, a betegtájékoztatóban leírt adagolás szerint.

• A fülfájásra szedhetünk fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő gyógyszert.

• Hatásos otthoni praktika fülfájásra az infralámpa használata, ezt naponta többször ismételjük, egy alkalommal maximum 20 percig.

• Az otthoni kezelés során azonban kerüljük a fülcsepp használatát, semmit ne cseppentsünk a fülbe orvosi vizsgálat nélkül, mert árthatunk is vele, ha nem tudjuk, hogy a dobhártya milyen állapotban van.

Amíg fül-orr-gégész nem vizsgálta át a fület, nem tudhatjuk, hogy milyen állapotban van a dobhártya. Amíg az épségéről nem vagyunk meggyőződve, inkább semmit ne csepegtessünk a fülbe, mert többet ártunk vele, mint használunk. Forrás: https://www.fulorrgegekozpont.hu/tunetek/fulfajas

A középfülgyulladás tünetei

Ha a fülkürthurut elhúzódik, szövődményként középfülgyulladás jelentkezhet. A különösen fekvő helyzetben vagy előre hajláskor erősödő fülfájás mellett a fül váladékozhat, láz, átmeneti halláscsökkenés is kialakulhat. A gyulladás következtében felgyülemlett váladék, gyakran a dobhártya átszakadásával távozik a fülből. A jelenség rendszerint nem jár komolyabb komplikációval, a dobhártya átlagosan 72 órán belül gyógyul, ezalatt arra kell ügyelni, hogy víz ne kerüljön az érintett fülbe.

Néhány nap után nem érdemes kísérleteznünk az otthoni kezelésekkel, mert az állandósult fülkürt szellőzési zavar szövődményeként középfülgyulladás is kialakulhat. Forrás: https://www.hazipatika.com/napi_egeszseg/erzekszervek/cikkek/hogyan_kezelheto_az_uszoful/20130719121301

Vizsgálatok és kezelés

A fül-orr-gégészeti vizsgálat fontos része a beteg részletes kikérdezése, ezért gondoljuk át, hogy mikor, milyen erőséggel jelentkezett a fájdalom. Megelőzte-e más betegség, fennáll-e allergia? Jelentkezett-e láz, halláscsökkenés, távozott-e váladék a fülből, ha igen, milyen? A fizikális vizsgálatok során a kezelőorvos otoszkóp, vagy mikroszkóp segítségével kap képet a középfül állapotáról. További speciális vizsgálatokra rendszerint csak visszatérő panaszok, korábbi, eredménytelen kezelés miatt, vagy bizonytalan diagnózis esetén van szükség.

A kövirózsa (Sempervirum, a képen a Sempervirum tectorum faj látható) a népi gyógyászat egyik legrégibb, sérülések, gyulladások kezelésére használt „csodaszere”. Középfülüregi gyulladások enyhítésére (fülfű) különösen hasznosnak tartották, de használják égési sebekre, vágott sérülésekre, rovarcsípés fájdalmainak csökkentésére, sőt sikeresen tüntetik el vele a szeplőket és a szemölcsöket is. Forrás: https://balintgazda.hu/aktualis-kert/majus/kovirozsa-a-koplalomuvesz.html

A középfül-gyulladások egy része az első pár nap alatt erősödő tünetekkel jelentkezik, majd 1-2 hét alatt sokszor magától, spontán is gyógyul. Ilyenkor fájdalomcsillapítók szedésével, fülmelegítéssel a tünetek enyhíthetők. Más esetekben antibiotikum szedésére, fülcseppek alkalmazására lehet szükség. A kezelést minden esetben a beteg vizsgálata alapján, a tünetek függvényében határozzák meg.

(Forrás: Fül-orr-gége Központ
www.fulorrgegekozpont.hu)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!