A tudósok több neurotoxikus, jellemzően állatorvosok által használt bolhaölőt találtak angliai és amerikai folyókban. Az édesvízi minták közel 99 százalékában mutatták ki a fipronilt, 66 százalékukban pedig az imidakloprid is jelen volt.
Ezeket a peszticideket a világ számos részén használják a háziállatok bolhaellenes kezelésében.
A népszerű bolhairtó szereknek számos jó tulajdonsága van, beleértve a gerinctelenekre gyakorolt magas toxicitást és a vízoldékonyságot, ám mindezek komoly szennyező anyaggá is teszik.
A fipronil az egyik leggyakrabban használt bolhaölő termék, ám ezek olyan vegyületekké bomlanak le, amelyek mérgezőbbek a legtöbb rovarra, mint maga a fipronil
– mondta Rosemary Perkins, a Sussexi Egyetem kutatója a The Guardian-nak, amit a ZMEScience online tudományos portál idéz. – Az eredményeink rendkívül aggasztóak.
Annak ellenére, hogy a fipronil mezőgazdasági használata tilos,
a vegyületet továbbra is előszeretettel alkalmazzák bolha- és kullancsirtó szerek előállításánál.
A Science of Total Enviroment tudományos szaklapban publikált tanulmány szerint csak Nagy-Britanniában, ahol körülbelül 10 millió kutya és 11 millió macska él, például 66 engedélyezett állatgyógyászati termék tartalmazza, beleértve a hatóanyaggal impregnált rákenhető oldatokat, helyi spray-ket és bolhairtó nyakörveket.
Nem ez az első eset, hogy a kutatók riadót fújnak az ilyen típusú szennyezés kapcsán. A Buglife természetvédelmi csoport korábbi tanulmánya már figyelmeztetett a folyókban található rovarirtó szerek magas szintjére, ami a rovarok és a madarak számának hirtelen csökkenéséhez vezetett. Ezt szem előtt tartva Perkins és csapata úgy döntött, hogy
négyezer mintát vesznek húsz angliai folyóból.
Az átlagos koncentrációk ötször, illetve 38-szor magasabbak voltak, mint krónikus toxicitási határértékeik.
Nem hittem el, hogy a növényvédő szerek annyira elterjedtek, hogy a folyóinkat rendszeresen és krónikusan szennyezik, pedig mégis ez a helyzet
– magyarázta Dave Goulson, a tanulmány másik szerzője. – A probléma az, hogy ezek a vegyi anyagok még kisebb koncentrációban is nagyon veszélyesek, aminek jelentős hatása lesz a folyók rovaréletére.
Hasonló eredményeket találtak a Science Advances tudományos szaklapban közzétett tanulmányban az Egyesült Államokban a Colorado Állami Egyetem kutatói is, akik szerint ezek a vegyületek károsítják a teljes vízi ökoszisztémákat az egész országban, és ennek hatásai a teljes táplálékláncra kiterjedhetnek.
A rovarok fontos táplálékforrásként szolgálnak, ezért a hatások a patak partján túl is megjelenhetnek
– mutatott rá Janet Miller, az amerikai tanulmány vezető szerzője. – Amikor változásokat tapasztalhatunk, beleértve a megjelenési arány csökkenését vagy a késleltetett megjelenést, akkor ez aggodalomra ad okot.
A tudósok szerint a fipronil vegyületek sokkal kevésbé elterjedtek más régiókban, ami arra utal, hogy a rovarölő szer felhasználási szokásai országonként eltérőek.