Az indiai méhek bűzös, állati széklettel tartják távol a darazsakat

indiai méh
Az indiai méh is üregekben fészkel, több párhuzamos függőleges lépet épít; a méhcsalád 10-20 000 méhből áll
Vágólapra másolva!
Az indiai mézelő méhek (Apis cerana) nemcsak a virágokat keresik, hanem bizonyos területeken az állati ürülékre is fókuszálnak. Egy új tanulmány szerint amikor egy speciális indiai darázsfaj, aVespa soror ellen szeretnének megfelelően védekezni, akkor a dolgozók elrepülnek, hogy friss állati ürüléket gyűjtsenek, amivel gondosan bekenik a fészek bejáratát.
Vágólapra másolva!

A tudósok számára még nem teljesen világos, hogy az állati ürülék pontosan miként védi meg a méhek fészkét, de úgy tűnik, hogy valahogyan megakadályozza a darazsakat abban, hogy felderítsék, majd átrágják a fészket, ahol általában tömeges mészárlást folytatnak.

– írják a kutatók a PLOS ONE tudományos szaklapban publikált tanulmányukban. – Ez az első bizonyíték a mézelő méhek szerszámhasználatáról, ami azt is bemutatja, hogy ezek az állatok is képesek olyan, szilárd anyagokat használni, amelyek nem növényekből származnak.

Az indiai méh is üregekben fészkel, több párhuzamos függőleges lépet épít; a méhcsalád 10-20 000 méhből áll Forrás: ResearchGate

A kutatók azzal már eddig is tisztában voltak, hogy a méhek képesek megtanulni a különböző eszközök használatát laboratóriumi körülmények között, de

ezeket a készségeket még soha nem figyelték meg a természetes környezetükben.

Hangsúlyozzák, hogy noha ezek a rovarok növényi anyagokat, többek között nektárt, pollent és növényi gyantát, gyűjtenek fészkeik építéséhez, ám ez technikailag nem tekinthető eszközhasználatnak.

– emelik ki a szakemberek a publikációban, amit a ScienceAlert online tudományos portál idéz.

Ez az óriás méretű darázs, a Vespa soror az egyik legelterjedtebb faj Ázsia déli részén, ahol az őshonos méhek fő ellenségének számít.

Támadás esetén akár egy egész fészek minden lakóját elpusztíthatja.

A méhek az emlősök ürülékes védőfegyvere mellett egyedülálló riasztórendszert is kifejlesztettek ellenük: feromonokkal figyelmeztetik egymást az ellenség közeledtére.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!