A tudósok számára még nem teljesen világos, hogy az állati ürülék pontosan miként védi meg a méhek fészkét, de úgy tűnik, hogy valahogyan megakadályozza a darazsakat abban, hogy felderítsék, majd átrágják a fészket, ahol általában tömeges mészárlást folytatnak.
Eredményeink arra utalnak, hogy az indiai méhek az állati székletet annak a különleges tulajdonságai miatt gyűjtik be, mert ez távol tartja ezt a halálos ragadozót a fészek bejárataitól
– írják a kutatók a PLOS ONE tudományos szaklapban publikált tanulmányukban. – Ez az első bizonyíték a mézelő méhek szerszámhasználatáról, ami azt is bemutatja, hogy ezek az állatok is képesek olyan, szilárd anyagokat használni, amelyek nem növényekből származnak.
A kutatók azzal már eddig is tisztában voltak, hogy a méhek képesek megtanulni a különböző eszközök használatát laboratóriumi körülmények között, de
ezeket a készségeket még soha nem figyelték meg a természetes környezetükben.
Hangsúlyozzák, hogy noha ezek a rovarok növényi anyagokat, többek között nektárt, pollent és növényi gyantát, gyűjtenek fészkeik építéséhez, ám ez technikailag nem tekinthető eszközhasználatnak.
A „bélsárfoltozás" vagyis az ürülék a fészkekre kenése az első egyértelmű példája a méhek eszközhasználatának, ami egy figyelemre méltó fegyver egy „kifinomult védelmi stratégiában" egy kíméletlen ellenség ellen
– emelik ki a szakemberek a publikációban, amit a ScienceAlert online tudományos portál idéz.
Ez az óriás méretű darázs, a Vespa soror az egyik legelterjedtebb faj Ázsia déli részén, ahol az őshonos méhek fő ellenségének számít.
Támadás esetén akár egy egész fészek minden lakóját elpusztíthatja.
A méhek az emlősök ürülékes védőfegyvere mellett egyedülálló riasztórendszert is kifejlesztettek ellenük: feromonokkal figyelmeztetik egymást az ellenség közeledtére.