Bár az új koronavírus-járvány miatt életbe lépett, jelenleg hatályos jogszabályok engedélyezik az egyéni sporttevékenységet, a sétát, túrázást vagy kerékpározást, arra nem térnek ki, hogy ezekben az esetekben is megfelelő-e az előírt 1,5-2 méteres távolságtartás, amit egymástól tartunk közben. A belga KU Leuven és a holland TU Eindhoven kutatói bemutatták, hogyan tudunk biztonságosan sportolni a COVID-19 járvány idején, hiszen
a gyaloglás, a kerékpározás, a kocogás és bármilyen szabadban eltöltött tevékenység szerepe komolyan felértékelődött.
Az újonnan publikált tanulmányuk fontosabb eredményeit a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpont Virológiai Kutatócsoportja is bemutatta közösségi oldalán.
Ami nagyon fontos, hogy ebben az esetben, a sebességtől függően megnő a védőtávolság is
– hangsúlyozták a pécsi virológusok. – Apró cseppek nem csak köhögéssel és tüsszentéssel jutnak a levegőbe, de a sportolás során jelentkező fokozott légzéssel is.
A belga és holland tudósok ugyanis felhívták a figyelmet arra, hogy ha sétálni, futni vagy kerékpározni megyünk, akkor legyünk fokozottan óvatosak. Amikor ugyanis valaki futás közben lélegzik, tüsszent vagy köhög, az esetleges vírusrészecskék a levegőben maradnak és, aki mögöttünk fut vagy sétál, bekerül az úgynevezett „csúszásáramba".
A kutatók a kísérleteik során különböző helyzetekben (egymás mellett, átlósan egymás mögött és közvetlenül egymás mögött) szimulálták a sporttevékenységet végző személyek nyálrészecskéinek mozgását gyaloglás és futás közben. Általában ezt a modellezési módot használják a sportolók teljesítményszintjének javítására is.
Arra jutottak, hogy az új koronavírus terjedése miatt érdemes tartózkodnunk attól, hogy közvetlenül valaki mögött sétáljunk, fussunk vagy kerékpározzunk.
A teszt eredményeit számos animációban is megjelenítették, ahol jól látható az „elhagyott cseppek felhője".
Így a javasolt védőtávolság legalább 4-5 méter azonos vonalban a sétánál, amely futásnál és biciklizésnél 10-20 métert jelent sebességtől függően
– mutattak rá a szakemberek. – Leginkább azonban a kijárási korlátozás betartása javasolt mindenki számára, ezért csak kimondottan szükséges esetben menjünk ki, de továbbra se rettegjünk, hanem legyünk inkább tudatosak.