A belfasti Queen Egyetem régészei fizikai felmérések helyett távérzékelési technikát alkalmaztak, amelyek lehetővé tette számukra a jól ismert lelőhely alatt rejtőző terület pontos feltérképezését és a felmerülő "szabálytalanságok", például a korabeli építészeti jellemzők felismerését.
Ezek a vaskori és középkori épületek arra utalnak, hogy a Navan-erőd egykor hihetetlenül fontos vallási központ volt, majd a későbbi őskorban a kiemelt szakrális és kulturális helyként tisztelték
– mondta Patrick Gleeson, az észak-írországi Belfast Queen's University régészeti vezető tanára, a tanulmány társszerzője a LiveScience online tudományos portálnak.
A felfedezés azért is kiemelkedő, mert a középkori feljegyzések szerint az Armagh városán kívül épült Navan-erőd Ulster (ír nevén Ulaid) ősi tartományának volt a fővárosa a keresztény kor előtti Írországban.
Másrészt az ír mitológia is több helyen utal a helyszínre, például az ulsteri ciklus legendás történetében, amelynek főhőse, Cú Chullain is ide kötődik.
A régészek már az 1960-as évek óta vizsgálják a Navan-erőd komplex vallási helyszínét, amelyet az elit már a késő bronzkorban és a vaskorban, vagyis körülbelül időszámításunk 1000-től 400-ig használhatott.
A közelmúltban azonban újra a vizsgálatok középpontjába került, amikor a történészek megvitatták a hely szerepét a későbbi korok Írországában.
Az újonnan felfedezett vaskori templom-komplexum és középkori építmények azt az elképzelést erősítik meg, hogy a Navan-erőd kulcsfontosságú szertartási hely volt, és biztosította a szentnek tartott fejlődő királyság otthonát is.
A régészek a feltárás során különböző geofizikai, lidaros és fotometria vizsgálatokat végeztek, ahol kiemelt szerepet kapott a fényérzékelés és a távolságmérés. Elemezték a talajszerkezet mélységét és perspektíváját, miközben nyomon követték a talaj finom mágneses változásait. Végül kirajzolódtak a mélyben rejtőző szerkezetek.
A történelem előtti Európa talán legérdekesebb építményeire bukkantunk, köztük például a kora vaskori, 8-as alakú építmények sorozatára, illetve egy, időszámításunk előtt 95-ből való fából épített, 40 méteres gyűrűs szerkezetre, amely az Írországban az eddig felfedezett legnagyobb épület
– mutatott rá Gleeson. – A felfedezéseink arra engedtek következtetni, hogy ezek egykor egy sokkal nagyobb, lenyűgözőbb komplexumnak a részei lehettek.
A szakember szerint ezek a hatalmas templomok Észak-Európa legnagyobb és legösszetettebb rituális struktúrái közé tartoznak. Ráadásul a nyolcas alakú motívum ismételt használata kozmikus jelentőséggel bírhat, amely talán még az írek megtérítésében is szerepet játszott a 7. században.