Az erszényesfarkasok (Thylacinus cynocephalus) első ránézésre nagyon is a kutyákra emlékeztető állatok voltak, ám mégsem lehettek rokonai a kutyaféléknek. A tasmán tigrisek ugyanis erszényesek voltak, utóbbiak azonban méhlepényesek.
A Communications Biology tudományos szaklapban publikált tanulmány megállapítása most azonban jobban rávilágíthat arra, hogy
a különböző állatok hogyan alakíthatnak ki hasonló tulajdonságokat,
még akkor is, ha „nem kapcsolódnak egymáshoz", miközben tér és idő is elválasztja őket. Ezt a jelenséget konvergens evolúciónak nevezik.
Figyelemre méltó módon a tasmán tigris kölykök jobban hasonlítottak a farkas kölykökre, mint más, szorosan rokon erszényes állatokra
– mondta Andrew Pask, az ausztráliai Melbourne-i Egyetem biológusa a ScienceAlert online tudományos portálnak.
Noha az erszényesfarkast 1936-ban az emberi tevékenység tragikus kihalásra ítélte, maradványaikat több múzeumi gyűjtemény is őrzi. A kutatók most az innen kölcsönkért,
az állatok különböző életszakaszaiból származó és eltérő méretű koponyákat vetették modern képalkotó vizsgálatok alá.
Ezeket összehasonlították más erszényesek, például a dunnart (Sminthopsis) és az erszényesfarkas legközelebbi genetikai rokonának számító foltos erszényesnyest (Dasyurus viverrinus) koponyáival. Ezek mellett a tudósok a szürke farkasok (Canis lupus) koponyájáról készült CT-felvételeket is megvizsgálták, ismét az újszülöttől a felnőttekig terjedő skálán. Végül ezeket a kapott eredményeket hasonlították össze a tasmán tigris koponyájával.
A két faj, a szürke farkas és az erszényesfarkas utolsó közös őse mintegy 160 millió évvel ezelőtt élt.
Tudjuk, hogy megjelenésüket tekintve a tasmán tigris és a farkas igencsak hasonlít egymásra, de nem tudjuk, hogy mikor kezdtek el megmutatkozni ezek a figyelemre méltó hasonlóságok az evolúció során
– magarázta Axel Newton, az ausztrál Monach Egyetem biológusa, aki csapatával együtt a közelmúltban rekonstruálta az erszényesfarkas kölykök erszényének fejlődését. – Ez a kutatás lehetővé tette, hogy az élet legkorábbi szakaszában is hasonlóságokat keressünk a kihalt ragadozó és más erszényesek, vagy a farkasok között.
Pask és Newton végül arra jutottak, hogy a szürke farkasok és a tasmán tigrisek hasonló génekkel rendelkeznek, amelyek szabályozzák a koponya- és arcfejlődésüket.
Sőt, születésétől a kifejlett koráig a két állat koponyája nemcsak hogy hasonlított egymásra, hanem hasonló növekedési mintát is követett.
A tudósok szerint a két faj összehasonlítása egy lenyűgöző példa, amely felhasználható a konvergens evolúció megjelenésének szélesebb körű tanulmányozására.