A földrengések talán a természet legpusztítóbb folyamatai, de bizonyos szempontból hasznosak is lehetnek. A legtöbb ismertünk a Föld belső szerkezetéről a földrengésekből származik; a kutatók elemezhetik a szeizmikus hullámok által okozott rezgéseket, és következtetéseket vonhatnak le a Föld felszín alatti történéseiről: a felszínközeli kéregtől kezdve a köpeny és a mag mélységéig.
A szeizmikus hullámok azonban lényegében „csak" akusztikus hullámok - nem szükséges tehát, hogy tektonikus jellegűek legyenek.
A tudósoknak ezért különös ötlete támadt: mi lenne, ha a bálnák énekét „szeizmikus forrásként" használhatnánk?
A múltban az emberek a bálnák énekét alkalmazták az állatok nyomon követése és viselkedésének tanulmányozása céljából
– mondta John Nabelek, az Oregoni Állami Egyetem Föld-, Óceán- és Légkörtudományi Főiskolájának professzora a ZMEScience online tudományos portálnak. – Arra gondoltunk, hogy tanulmányozhatjuk a Földet is ezeknek a hosszú, hangos, alacsony frekvenciájú hangoknak a segítségével.
A Science tudományos szaklapban publikált tanulmány társszerzője hozzátette: azt találták, hogy a bálnahangok kiegészíthetik a hagyományos, passzív szeizmikus kutatási módszereket.
A tanulmány egy kissé véletlenszerű eseményből indult ki. Vaclav M. Kuna, a publikáció vezető szerzője doktorandusz hallgatóként éppen a Kuna és Nabelek 54 óceánfenék- szeizmográf hálózatából származó földrengéseket tanulmányozta Oregon partjaitól 1,6-320 kilométer távolságra, amikor furcsa jelet figyelt meg. Kiderült, hogy a jel összefügg a bálnák jelenlétével a területen.
Ha alaposan megnézzük a szeizmográf adatait, akkor minden bálnahang után válasz érkezik a földkéregből
– magyarázta Nabelek.
A közönséges barázdásbálnák (Balaenoptera physalus) valójában nem „énekelnek": hívásaik inkább olyan, mély csettintő hangok sorozatára hasonlítanak, amelyek órákig tartanak, és kétszer hangosabbak, mint a valaha átélt, leghangosabb koncert.
Ezek a bálnák az összes élőlény közül a legmélyebb hangokat képesek kiadni:
a kibocsátott hangfolyam forrásszintje 184–186 decibel, amely egy méteres távolságban körülbelül egy micropascal nyomást jelent, és a hangforrástól több száz kilométer távolságban is észlelhető.
Kiderült, hogy ezeknek a „csettintéseknek" a frekvenciája azon a tartományon belül van, amelyet a szeizmográfok rögzíteni tudnak.
A kutatók ezért gondoltak arra, hogy valóban felhasználhatják ezeket az „énekeket" a szeizmikus vizsgálatokhoz.
Az egyelőre még nem világos, hogy mennyi információ nyerhető így, de legalább kiegészítheti a hagyományosabb szeizmikus felméréseket.