Megfejtették az AIDS eredetének titkát? Jacques Pépin kanadai infektológus és epidemiológus „Az AIDS eredete" című könyvének frissített kiadásában megerősíti, hogy a HIV fertőzés „zéró páciense" (azaz a legelső valaha azonosított fertőzött, akitől minden további emberi fertőzés ered) egy az első világháborúban szolgált katona, aki Kamerun egyik erdejében egy csimpánz utáni vadászaton fertőződött meg az állattól.
A katona annak az 1600 főből álló szövetségi, francia – belga hadtestnek volt a tagja, amely 1916-ban Kamerun – akkoriban Németország gyarmata – ellen indított invázióban vett részt. A hadművelet során a katonák eljutottak Moloundou-ba, a kongói határvidéken fekvő faluba, amelynek lakossága már az európai csapatok érkezése előtt elmenekült, tartva a lakosság lemészárlásától és a nők ellen elkövetett erőszaktól.
Élelem hiányában a katonák azonnal éhezni kezdtek, és kénytelenek voltak a közeli erdős-bokros területen vadászni. – Feltevésem szerint az egyik katona a vadászat során fertőződött meg.
Egy a területen honos csimpánz megölése és levágása közben sebesíthette meg magát,
a seben keresztül pedig megfertőződött a HIV vírussal
– magyarázta a Daily Mail-nek Dr. Jacques Pépin, aki Zaire (jelenlegi nevén Kongói Demokratikus Köztársaság) területén egy tábori kórházban dolgozott orvosként, mielőtt a kanadai Sherbrooke-i Egyetem mikrobiológiai és fertőző betegségek osztályának professzora lett. Korábbi tanulmányok valóban rámutattak arra a tényre, hogy a HIV vírus a majmoknál is azonosított és szintén immunhiányt okozó vírustól ered.
A HIV vírus eredetéről szóló teóriának ez a verziója tehát különbözik a szintén Jacques Pépin által még 2011-ben publikált azonos című munkájában foglaltaktól, amelyben az AIDS „zéró pácienseként" még egy helyi vadászt említett a vírus első hordozójaként.
A mostani, friss konklúziót a 2011 óta végzett további kutatásokra alapozva vonja le Pépin,
a kiegészítő kutatásokat az afrikai és európai orvosi archívumokban végezte.
Jacques Pépin szerint az első világháború után a fertőzött katona visszatért Léopoldville-be, mai nevén Kinshashába, az akkori nevén Belga Kongó területére, amelyen a szövetséges csapatok átvonultak mielőtt elérték Kamerunt.
Valószínűleg ebben az időszakban indult el a HIV vírus legelső fertőzési lánca,
még a régi Léopoldville-ben, állítja Jacques Pépin. Később, 1960-ban Belga Kongó független lett. Fővárosa, Léopoldville bevándorlók és menekültek célállomásává vált.
Népessége rövid idő alatt ugrásszerűen megnőtt, amely felgyorsította a HIV vírus terjedését. Ugyanekkor és ugyanitt, egy haiti állampolgár is elkapta a fertőzést, majd hazatérésekor magával vitte a vírust Haitire. Ebben a pillanatban indult el a HIV vírus nemzetközi útjára, amely az 1980-as évek elején az Amerikai Egyesült Államok homoszexuális lakossága körében rengeteg áldozatot szedett.
Ugyanebben az időszakban azonosították a vírust a Pasteur Intézet francia kutatói.
Azóta a HIV vírus 33 millió ember halálát okozta a világon, és 76 millió embert fertőzött meg a UNAIDS legutolsó adatai szerint. A humán immundeficiencia-vírus, vagyis a HIV a retrovírusok közé tartozó két csoport, a HIV-1 illetve a HIV-2 összefoglaló neve.
A HIV vírusfertőzés okozza a szerzett immunhiányos szindrómát,
közismertebb nevén az AIDS-betgséget. Az AIDS lefolyása során, mintegy 9-11 év alatt a szervezet természetes immunrendszere fokozatosan leépül. A páciens halálát az immunrendszer szétesése miatt fellépő úgynevezett opportunista fertőzések okozzák.
A vírus elsődlegesen nemi érintkezés útján terjed, de vérátömlesztéssel vagy anyatejes szoptatással is átvihető. A vírus ellen egyelőre nincs vakcina, de a HIV-fertőzötteket olyan antiretrovireális gyógyszerek kombinációjával kezelik, amely minimálisra csökkenti a vírus szervezeten belüli szaporodását.
(Forrás: CNews, Daily Mail)