Az erek vizsgálatában nagy jelentősége van az ultrahangos ellenőrzésnek, mellyel mind az artériák, mind a vénák állapota jól megfigyelhető. Normál, egészséges esetben az erek fala rugalmas, nincs rajta, vagy a rétegei között meszesedés, lumenük szabad, plakkoktól, thrombusoktól (vérrögöktől) mentes, a vér áramlási sebessége normális. A mély- és felületes vénákban számos billentyű található, melyek normális esetben megakadályozzák a vér visszaáramlását. Amennyiben valamilyen probléma adódik, az igen változatos tünetekben nyilvánulhat meg, attól függően, hogy a test mely részén keletkezik a zavar, és az milyen fajtájú, mértékű.
Meglehet, hogy a beteg észre sem veszi a problémát, ám súlyos esetben hirtelen életveszélyes állapot is bekövetkezhet.
Az alsó végtagi vénák vizsgálata több okból szükséges lehet: pl. mélyvénás trombózis diagnosztizálása céljából, utánkövetés gyanánt, visszértágulatok esetén, a vénabillentyűk ellenőrzése miatt, felületes erek gyulladása esetén. Ha a családban előfordult visszeresség,
még a tünetek jelentkezése előtt felfedezhet az ultrahang olyan eltéréseket (pl. elégtelenül záródó billentyűk), melyek ismerete fontos lehet a megelőzés szempontjából.
Mélyvénás trombózis gyanújakor (fájdalom, livid elszíneződés, az alsóvégtag körfogatának növekedése, feszülőérzés)
· Gyulladás (bőrpír és fájdalom) egy-egy adott ér mentén
· Visszértágulatok (tervezett műtét előtt is)
· Nehézlábérzés
· Lábszárfekély
Ha valaki mélyvénás trombózis tüneteit érzi, azonnal forduljon orvoshoz! Ha a color duplex ultrahang vizsgálat igazolja az akut trombózis tényét, a radiológus azonnal kórházi kezelést javasol, hiszen az embólia veszély miatt ez életveszélyes állapot.
Érdemes tudni, hogy trombózis esetén az utánkövetésben is fontos szerepe van a vénás ultrahangnak, ugyanis ekkor megállapítható, hogy a kezelés hatására milyen mértékben szabadult fel (rekanalizálódott) a korábban elzárt véna, szervült-e a vérrög, milyen mértékben károsodtak a vénabillentyűk. Mindezek ismerete fontos a további kezelés megállapításához.
Az alsó végtagon nem csak mélyvénás trombózis okozhat panaszokat. Előfordulhat a felszíni vénák kitágulása, kanyargóssá válása (visszértágulat), gyulladása, trombózisa, valamint hosszan tartó keringési elégtelenség esetén lábszár fekély is.
A visszértágulat igen gyakori állapot, mely táptalajául szolgálhat trombózisnak és fekélynek is, így célszerű komolyan venni, nem csupán esztétikai hibaként tekinteni rá.
Ultrahangos vizsgálattal megállapítható a visszértágulat oka, súlyossága, kiterjedése, és ellenőrizhetők a vénabillentyűk. Visszérműtét előtti kivizsgálás lényeges része ezek ellenőrzése- mondja dr. Horváth Ilona, az Ultrahangközpont radiológusa.
A vizsgálat teljesen fájdalommentes, valamint nem jár sugárterheléssel, így várandósoknál is elvégezhető. A vizsgálat legalább 30 percet vesz igénybe, melynek során a panaszos végtagot a combtőtől a bokáig áttekintjük, szükség esetén (visszértágulat vizsgálatakor) álló helyzetben is. Minden elváltozást dokumentálunk, a páciens pedig azonnali írásos és képi eredményre, leletre számíthat.
Fontos megemlíteni, hogy jóval ritkábban, de kialakulhat a felső végtagi vénákban is trombózis, ami hasonlóan jól vizsgálható ultrahanggal.
A végtagi artériák állapotáról is képet nyerhetünk ultrahang vizsgálattal. Láthatók a fali meszesedések, szűkületek, elzáródások.
(Forrás: Ultrahangközpont
www.ultrahangkozpont.hu)