Az új kígyófajt korábban gyakran tévesztették össze a Bungar-kígyók közé sorolható Bungarus multicinctus-szal. A morfológiai és genetikai különbségek, valamint egy különösen fájdalmas és halálos harapás azonban elegendő volt ahhoz, hogy a hüllőt most mégis egy új faj képviselőjének minősítsék.
A kutatók a kígyót sokcsíkos ázsiai mérgeskígyónak (Bungarus suzhenae) nevezték el Bai Su Zhen után, akit egy hatalmas kígyóistennőként ismerhetünk az egyik kínai mítoszból.
Ez az állat rendkívül veszélyes
– mondta Gernot Vogel, a németországi Délkelet-ázsiai Herpetológiai Társaság kutatója a LiveScience online tudományos portálnak. – Mivel ezek a mérgeskígyók nagyon halálosak, a fajok sokféleségének és földrajzi eloszlásának megértése elengedhetetlen az emberi életek megmentéséhez.
A kutatók remélik, hogy az új besorolás lehetővé teszi a helyi közösségek számára, hogy azonosítsák a halálos kígyót, és elkerüljék a potenciálisan halálos kimenetelű interakciókat.
Azonosítása segítséget nyújt a tudósoknak egy új ellenszérum kidolgozásában, amivel kezelni tudják a kígyómarásokat.
A ZooKeys tudományos szaklapban publikált tanulmány szerint a Bungarus suzhenae egyike annak a négy, különféle fajnak, amelyeket a közelmúltig együttesen sokféle, sávos ázsiai mérgeskígyónak nevezett fajként jelöltek.
Ezek az állatok túlnyomórészt fekete-fehérek, és első ránézésre nagyon hasonlítanak egymásra, ám az újonnan felfedezett faj testén kifejezetten sok csík található, és hosszabb is, mint a társai.
A leghosszabb, eddig felfedezett példányunk 135,5 centiméteres volt, de a farok egy része hiányzott, így biztosan nagyobb volt, mint 150 centiméter
– magyarázta Vogel. – Ennél a kígyónál körülbelül 180 centiméteres, átlagos hosszúságra számíthatunk.
A szakemberek egyéb, finom különbségeket is találtak a fogakban, illetve a farok alsó részének színében. A kígyó marása ráadásul fájdalmas, sötét foltot hagy a megharapott területen és halálos lehet.