A meglepő felfedezést a darmstadti Hesseni Tartományi múzeum tudósa, Jörn Köhler vezette perui-német kutatócsoport tette még a világjárvány előtt, 2019 novemberében. A varangy a Rhinellák nemébe tartozik.
A múzeum hétfői közleménye szerint a Cordillera Azul Nemzeti Parkban talált fajt különlegesen hosszú orr jellemzi. Más varangyokkal szemben bőre nem barna, hanem túlnyomórészt zöld színű.
A varangyot Rhinella chullachakinak nevezték el a Chullachaki nevű mitikus amazóniai lényről, akit az erdő őrének tartottak. A legenda szerint különböző formákat vehet fel és szenvedéssel sújthatja azokat, akik nem bánnak tisztelettel a természettel.
Az amazóniai élőhelyek ma is folyó elpusztítására utalunk ezzel"
- mondta Ernesto Castillo, a limai Természettudományi Múzeum kutatója.
Az új varangyfaj felfedezése azért ment meglepetésszámba, mert az állatot a fővárost az amazóniai síkságokkal összekötő, az Andokon átvezető forgalmas főút szélén találták meg. Ebben az esetben tehát nem az őserdő több napos gyaloglással vagy csónakázással elérhető érintetlen bozótja, hanem a kutatók autóparkolója melletti kis patak adta a felfedezés helyszínét.
(MTI/dpa)