Az Europa egyike a négy úgynevezett Galilei-holdnak, amelyeket a híres itáliai csillagász még 1610 januárjában fedezett fel. Méretét tekintve az Europa a negyedik legnagyobb Jupiter-hold, nagyobb, mint a Pluto vagy az Erisz törpebolygó. Amíg anyabolygója, a Jupiter egy gázóriás, addig az Europa a Naprendszer legbelső bolygólyához, a Merkúrhoz hasonló kőzetbolygó, amelyet más Föld-típusú bolygókhoz hasonlóan szilikátos kőzetek építenek fel.
A vasmaggal rendelkező hold egyik legérdekesebb tulajdonsága,
hogy a felszínét borító jégpáncél alatt egy átlagosan 90 kilométer mély óceán rejtőzhet.
( Összehasonlításként: a földi világóceán átlagmélysége 4 kilométer körüli, legmélyebb pontja, a Mariana-árokban található Challenger- szakadék pedig 11 034 méter.) A holdat teljesen beborító, vízjégből álló páncél miatt az Európának különösen erős az albedója, vagyis a fényvisszaverő képessége.
Annak ellenére, hogy a hold felszínén rendkívül barátságtalan hideg, még az egyenlítői övezetben is csak - 160 fok körüli hőmérséklet uralkodik, a jégpáncél alatti óceán mélyén létezhetnek „forró pontok", elsősorban az Europa észak és déli pólusa környékén – állítja a Geophysical Research Letters tudományos szaklapban megjelent friss tanulmány, amit a Phys.org idéz.
Az új kutatás kiemeli, hogy az Europa belsejében elegendő hő termelődik a tenger alatti vulkanizmushoz. A számítógépes modellek azt mutatják, hogy a vastag jégpáncél alatt tekintélyes méretű folyékony vízből álló óceán rejtőzhet.
(A Hubble-űrtávcső segítségével 2013-ban erőteljes vízpára kilövellést figyeltek meg a hold déli pólusánál, ami szintén a 12-15 kilométer vastag jégpáncél alatti folyékony vízre, valamint a közeli Jupiter gravitációja keltette erős árapály-jelenségre utal. )
A Naprendszeren belül már önmagában is különlegességnek számít a földi hidroszférán kívüli nagy tömegű folyékony víz jelenléte, de ami az Europa jege alatti óceánt még izgalmasabbá teszi,
hogy az aljzatán létezhet a tengeralatti vulkanizmus, ami úgynevezett forró pontokat hozhat létre.
Az elvégzett modellszámítások szerint a hold szilikátos köpenye elég forró lehet ahhoz, hogy képlékeny állapotban legyen, ami a vulkanizmus egyik alapfeltétele.
A legtöbb hő a pólusok környékén keletkezik, ami arra utal, hogy a jégbezárt óceán e területein aktív vulkánok működnek a mélyben. A hold felszínén uralkodó – 160, – 220 Celsius fokos dermesztő hideghez képest,
az óceán enyhén sós folyékony víztömege, már igen „kellemes" 0 Celsius fok körüli hőmérsékletű lehet,
de a vulkanizmusssal érintett területeken a kürtőktől bizonyos távolságra földi értelemben is „élvezhető" hőmérsékletű lehet a víz.
Mindez felerősíti az Europa óceánjában lehetségesnek tartott alsóbbrendű élettel kapcsolatos találgatásokat. A tervek szerint az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA 2024-ben indítja el a Clipper űrszondát, amely 2030-ban több alkalommal is egészen közel fog elrepülni az Europa mellett. Az űrszonda részletesen fel fogja térképezni az Europa felszínét, valamint a hold gravitációs és mágneses mezejét.
Ezek a mérések, különösen a mágneses és gravitációs anomáliák kimutatása
megerősíthetik az Europa óceánjának mélyén zajló vulkanizmus tényét.
Noha a Clipper űrszondának nem az lesz a fő feladata, hogy esetleges életnyomok után kutasson az Európán, de a hold minden eddiginél alaposabb feltérképezése megerősítheti (vagy gyengítheti) a Jupiter-holdon létező alsóbbrendű életformákkal kapcsolatos feltételezéseket. Az asztrobiológusok mindenesetre nagy várakozással tekintenek a Clipper missziója elé.