Három ausztrál egyetem kutatói, akik a Nagy-korallzátonynál dolgoztak, észrevették, hogy az olíva tengeri kígyók (Aipysurus laevis), különösképpen a hímek többször is megközelítették a búvárokat, uszonyaik köré tekeredtek, lecsaptak a fényképezőgép tükörképére, gyors, rángatózó mozgást végeztek, és különösen télen, a szaporodás idején voltak aktívak.
Ez az agresszív viselkedés a Scientific Reports című szaklapban megjelent tanulmány szerzői - Tim Lynch, a hobarti CSIRO kutatóintézet munkatársa, Ross Alford, a townsville-i James Cook Egyetem munkatársa és Richard Shine, a sydney-i Macquarie Egyetem kutatója - szerint annak tulajdonítható, hogy a szexuálisan felajzott tengeri kígyók
tévesen kígyónak vélték a búvárokat,
és potenciális ellenfélként, vagy párként tekintettek rájuk.
Mint a kutatók megjegyezték, ez az elmélet első hallásra őrültségnek tűnhet már csak az ember és kígyó méretei és alakja közötti különbség miatt is, ugyanakkor tapasztalataik alapján mégis ez a legelfogadhatóbb magyarázat.
A kutatók úgy vélik, a tengeri kígyók valószínűleg nem látnak jól a víz alatt, és ezért nem tudnak különbséget tenni ember és kígyó között.
Más tengeri fajoknál - köztük hím delfineknél, dugongoknál, oroszlánfókáknál és tengeri teknősöknél - már korábban megfigyelték, hogy felajzott állapotban célba veszik az embereket,
de mivel a nagyméretű olíva tengeri kígyók képesek megharapni az embert, és halálos a mérgük,
a tét sokkal nagyobb.
A kutatók azt tanácsolták a búvároknak, hogy a tengeri kígyó jelenlétében maradjanak nyugton, és hagyják, hogy a kígyó megvizsgálja őket, nem valószínű, hogy harapni fog. Ez csak akkor következhet be, ha az állat fenyegetve érzi magát vagy megsérült. "A menekülési kísérlet valószínűleg hiábavaló, és még fokozhatja is a kígyó agresszivitását" - fűzték hozzá.
(Forrás: MTI)