Mark Hamann, a James Cook Egyetem professzora szerint a műanyagszennyezés ma az egyik legsürgetőbb fenyegetést jelenti a tengeri élővilágra.
A műanyagok az összes tengeri törmelék 80 százalékát teszik ki, és mindenhol megtalálhatók, a felszíni vizektől a mélytengeri üledékekig
– mondta Hamann a The Guardian online portáljának. – A műanyag lenyelése és az abba való belegabalyodás fulladást okozhat, és sajnos több alkalommal dokumentálták a tengeri teknősök minden faja esetében.
A kutatók megvizsgálták a gyomor, a belek, a kloáka és a húgyhólyag tartalmát az Indiai-óceánról Nyugat-Ausztráliától és a Csendes-óceántól keletre fekvő Indiai-óceánról. Hamann elmondása szerint az India-óceánon talált egyik teknős gyomrában 343 darab műanyagot találtak, míg egy másikéban, amelyik a Csendes-óceánon él, 144-et tartalmazott.
A műanyagot fogyasztó teknősök aránya jóval magasabbnak bizonyult a Csendes-óceánon, mint az Indiai-óceánon.
Az Egyesült Királyságban található Exeteri Egyetemet is magában foglaló kutatás hétfőn jelent meg a Frontiers in Marine Science tudományos folyóiratban.
A kutatók ebben azt is kiemelték, hogy a kicsi, fiatalkorú teknősök a leginkább veszélyeztetettek,
mert ebben az életszakaszban a leginkább hajlamosak a műanyag lenyelésére a táplálkozási preferenciáik miatt, és ilyenkor keverednek a legtöbbször valamilyen műanyag szemétbe. Az általuk lakott óceáni övezetek ugyanis átfedésben vannak a magas műanyagszennyezettségű területekkel.