A pengét véletlenül fedezték fel: a kutatók az 1091-es lengyel-pomerániai konfliktus egyik elveszett harctéri helyszínét keresték, ahol I. Ulászló lengyel fejedelem megpróbálta elfoglalni Pomeránia régióját. Utóbbi egy történelmi régió a mai Lengyelország és Németország északi területén, a Balti-tenger déli partján.
Mateusz Sosnowski, a kutatásokat végző és koordináló régész, a Wdecki Tájkép Park munkatársa, „zavaros leletnek" minősítette a hosszú pengét.
Ahogy a HeritageDaily online tudományos portálnak nyilatkozott, a helyszínen nem találtak olyan kulturális nyomok, amelyek a környezettel való szélesebb kapcsolatot jelezhetnék.
Dr. Piotr Pranke, a torni Nicolaus Copernicus Egyetem Skandinávia és Közép- és Kelet -Európa történelem tanszékének tudósa szerint viszont
a hosszú penge valószínűleg egy rendkívül ritka, norvég „langsax"
(a germán törzsek hosszú kése vagy tőre), amely a 8. századból származik.
Az eszköz teljes hossza 90 centiméter és a pengéje pedig 80 centiméteres
– magyarázta Sosnowski. – Ez a lenyűgöző méretű fegyver pont úgy néz ki, mint egy hosszú kés, amely könnyen vetekedett a korabeli, kétélű kardokkal.
Az első vizsgálat szerint a hosszú penge szinte tökéletes állapotban van, csak a hegye hajlott meg részben. ű
Sosnowski elárulta, hogy most részletes metallográfiai vizsgálatokat fognak végezni rajta, hogy a fémötvözet mikrostruktúráját tanulmányozzák, amely lehetővé teszi számukra, hogy további ismereteket szerezzenek a fegyver egyediségéről.