A közel háromméteres és 1000-2000 kilogrammos Mylodon darwinii, a megafauna legtöbb más óriásemlősével együtt 10-12 ezer évvel ezelőtt kipusztult. A tudósok eddig azt feltételezték, hogy csak növényekkel táplálkozott. Ám a földön élő ősállat szőrében fellelhető kémiai aláírások összehasonlítása a más kihalt, illetve élő lajhár- és hangyafajok étrendjével most mást sugall a kutatóknak.
Ezek az eredmények az első közvetlen bizonyítékai annak, hogy egy ősi lajhárfaj mindenevő volt
– mondta Julia Tejada a francia Montpellier Egyetem paleontológusa a ScienceAlert online tudományos portálnak. – Más vendégízületesekkel, például a hangyászokkal és a tatukkal együtt ezek a lajhárok a dél-amerikai ökoszisztémák jelentős részét képezték az elmúlt 34 millió évben.
A Scientific Reports tudományos szaklapban publikált tanulmány abból indult ki, hogy a ma élő lajhárok mind a hat faja növényevő, ezért sokáig azt hitték, hogy a Charles Darwinról 1832-ben elnevezett M. darwinii szintén növénykedvelő növényevő.
Fogai, állkapcsa, nagy előbele és az ürülékének elemzése mind arra utalt, hogy az állat nem volt aktív ragadozó.
Az új kutatás azonban megcáfolta a korábbi elméletet, amely arra a következtetésre jutott, hogy az egykor Amerika jéggel borított vidékein kóborló M. darwinii sokszor vette fel a húst is az étrendjébe, gyakran elhullott állatokkal táplálkozott, vagy akár egy opportunista mindenevő is lehetett, amely húsokat vagy más állati fehérjéket is fogyasztott, amikor ahhoz hozzájutott.
Kutatásainkból nem lehet egyértelműen megállapítani, hogy csak néha ettek húst vagy opportunista állati fehérjét fogyasztók voltak-e
– mutatott rá Tejada. – Most azonban erős bizonyítékokat találtunk arra, amelyek ellentmondanak annak a régóta fennálló feltételezésnek, hogy minden lajhár növényevő.
Az eredmények tükrében a szakemberek most újragondolják, hogy vajon hol foglalhat helyet az M. darwinii a táplálékláncban és átértékelik azoknak az ősi emlős közösségeknek a ökológiai szerkezetét, amelyek több millió évvel ezelőtt Dél-Amerikában, még mielőtt a legtöbb megafauna kihalt volna.