Az egyiptomi Turisztikai és Antikvitás Minisztérium (Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities) bejelentette, hogy egy egyiptomi régészeti csapat három darab,, nagy méretű kosfejet talált egy átjáróban, amit a Ptolemaida-dinasztia építtetett.
A hellenisztikus királyi család majdnem 300 éven keresztül irányította az ókori Egyiptomot, időszámításunk előtt 305–30-ig.
A szakemberek szerint az ókori Egyiptomban ezek a kosfejek három nagyobb szobor részét képezték, amelyek olyan lények testei lehettek, amelyek kicsit a szfinxekre hasonlítottak.
A kosfejű szobrok nagy a délre tartó sugárúton kaptak helyet, amely mintegy 2,7 kilométer hosszan húzódott a karnaki templom és Luxor között
– mondta Mustafa Waziri, a Régiségek Legfelsőbb Tanácsának főtitkára a LiveScience online tudományos portálnak.
Ezt az utat gyakran találóan „a szfinxek sugárútjának" is nevezik, amelyen több száz szobrot emeltek a korabeli egyiptomiak.
Becslések szerint körülbelül hétszáz szfinx szegélyezte a Karnak és Luxor templomai közötti útvonalat, és ennek nagyszerűségét aligha tudjuk elképzelni
– írta Elizabeth Blyth a „Karnak: Evolution of a Temple" című könyvében. – Míg számos, máig fennmaradt szfinx I. Nahthórhebit uralkodásának idejéből származik, a műalkotások mégis azt sugallják, hogy ez a sugárút már a 18. dinasztia korában, tehát időszámításunk előtt 1550-1295 között is létezett.
Waziri közleménye szerint az egyiptológusok jelenleg a kosfejek konzerválásán dolgoznak.
A tudósok vizsgálják a szobrok korát is; az eddigi eredmények szerint azok III. Amenhotep, az Újbirodalom egyik legjelentősebb fáraójának uralkodása idejére nyúlhatnak vissza,
aki időszámításunk előtt 1390 és 1352 között uralkodott Egyiptomban.