Az etióp kormány szerint nem kapott még vissza az ország korábban ilyen nagy értékű, történelmi jelentőségű elrabolt kincseket. A 13 darabos gyűjtemény többek között egy koronából, egy császári pajzsból, egy kézzel írott imakönyvből és különböző ékszerekből áll.
Az értékek nagy része a brit hadsereg rablóhadjárata révén jutott Európába,
miután II. Tevodrosz etióp császár (1818-1868) a magdalai csatában 1868-ban vereséget szenvedett és megbukott, majd öngyilkos lett.
A történelmi feljegyzések szerint 12 elefántra és több mint 200 öszvérre volt szükség a kincsek elszállításához.
Az etióp kormány további műkincsek visszaadását is követeli Nagy-Britanniától, például a frigyládát is ábrázoló oltártáblákét, etióp nyelven tabotokét. Ezeket a londoni British Museumban őrzik, de soha nem állították még ki őket.
Emellett visszakövetelik II. Tevodrosz fia, Alemajehu herceg földi maradványait is, amelyeket a császár öngyilkossága után vittek Nagy-Britanniába. "A kultúránk és értékrendünk örökségének számító számos műkincset raboltak el a csaták során és vittek ki illegálisan az országból" - mondta Nasise Challi turizmusért felelős miniszter a vasárnapi ünnepségen.
A magdalai csata után történtek régóta terhelik Etiópia és Nagy-Britannia kapcsolatát.
Más afrikai országok, köztük Egyiptom is követelik a gyarmatosítók által elrabolt kincseik visszaadását az egykori gyarmatosító nyugati államoktól. Még mindig rengetek Afrikából származó érték található európai múzeumokban és magángyűjteményekben.
(Forrás: MTI/AFP/Reuters)