Seeseei Molimau-Samasoni, bennszülött szamoai tudós, a Szamoai Tudományos Kutatási Szervezet munkatársa által vezetett tanulmány azt mutatja, hogy a szamoai hagyományos orvoslásban gyakran használt matalafi (Psychotria insularum) ugyanolyan hatásos lehet, mint az ibuprofén, amely a gyulladás csökkentésével fejti ki hatását.
Ez a növény egy kicsi, nem túl feltűnő fa, fényes piros bogyókkal, amely Szamoa partjainál nő.
A leveleit lázzal, duzzanatokkal és bőrfertőzésekkel járó gyulladások enyhítésére, valamint "természetfeletti erők okozta betegségek" kezelésére használják a hagyományos szamoai gyógyászatban.
Számos babona kerint e növény körül, még a hagyományos orvoslásban is, de nagyon szerettem volna megtudni, hogy képesek vagyunk-e tudományos érdemeket adni a szamoai nép hagyományos gyógyszereinek
– mondta Molimau-Samasoni a The Guardian lapnak, amit a ScienceAlert online tudományos portál idéz.
Hozzátette: a természet az erőteljes gyógyászati tulajdonságokkal rendelkező növények kincsesbányája, amelyet az őslakosok évezredek óta használtak, még mielőtt a modern orvostudomány észrevette volna azokat.
Az elmúlt négy évtizedben mintegy 1 560 új gyógyszert hagytak jóvá a szakemberek, ezek 64 százalékát növényekben és más természetes termékekben található vegyi anyagokból vonták ki, nyerték ki vagy azokon alapultak.
Az aszpirin, az egynyári üröm cserjéből kivont artemizinin, amit a Plasmodium falciparum kórokozó által okozott malária betegség kezelésére használnak, valamint a metformin, mint a 2-es típusú cukorbetegség első számú gyógyszere néhány további, történelmi példa.
A PNAS tudományos szaklapban publikált tanulmányban a kutatók a hagyományos ismereteket kémiai és genetikai elemzésekkel kombinálták, hogy megvizsgálják, hogyan hat a matalafi a gyulladások csökkentésére. Szamoán a hagyományos gyógyítók feldarabolják vagy összetörik a leveleit, hogy egyfajta levet készítsenek, vagy a leveleket az emberek bőrére dörzsölve segítik a sebek gyógyulását és a fertőzések kezelését.
Ez volt az a növény, amivel kapcsolatban a legszkeptikusabb voltam
– magyarázta Molimau-Samasoni egy videóban a kutatásáról. – De kiderült, hogy ez a legerősebb kivonat, amivel valaha dolgoztam.
Ahogy azt a szakemberek megállapították, a P. insularum lé és egyik bioaktív komponense, a rutin vagy más néven rutozid egyaránt csökkentette a lázat, miközben fokozta a gyulladásgátló reakciókat az immunsejtekben.
Ezekben a sejtkísérletekben a matalafi „olyan hatásosnak bizonyult, mint az ibuprofén gyulladáscsökkentő gyógyszer".
Valószínűleg azonban még évekbe telik, mire a matalafi kivonata engedélyezett gyógyszerként elérhetővé válhat.