Egy tudóscsoport éjjellátó kamerákat és mesterséges intelligenciát vetett be annak érdekében, hogy tanulmányozza a pók lábainak mind a nyolc pozícióját a háló felépítése során. Az eredmény egy olyan modell, amely a rovar lábainak testtartása alapján képes megjósolni a hálóépítés szakaszait. Mindez segíthet a tudósoknak abban, hogy rájöjjenek, hogy vajon mi történik a pókok agyában, miközben mozognak és forognak a sötétben.
Először akkor kezdett érdekelni ez a téma, amikor a fiammal a kertben láttunk egy látványos pókhálót
– mondta Andrew Gordus, a Johns Hopkins Egyetem viselkedésbiológusa a ScienceAlert online tudományos portálnak. – Arra gondoltam, hogy ha elmennék egy állatkertbe és látnék egy csimpánzt, aki ilyesmit építi, akkor azt gondolnám, hogy ez egy csodálatos és lenyűgöző csimpánz; ám a pók még csodálatosabb, mert az agya elég kicsi, ezért csalódottnak éreztem magam, amiért nem tudtunk többet arról, hogyan történik ez a figyelemre méltó viselkedés.
Hozzátette: most meghatározták a pókháló építésének teljes „koreográfiáját", amit még soha, egyetlen „állati építészet" esetében nem tettek meg a tudósok, ilyen jó felbontás mellett.
A Current Biology tudományos szaklapban publikált tanulmány szerint a szakemberek a felvétel során minden este infravörös kamerák és fények segítségével rögzítették hat pók mozgását, amint azok a hálóikat építették; közben az úgynevezett végtagkövető neurális hálózat segítségével minden pók testén 26 pontot figyeltek meg.
Végül a mesterséges intelligencia tette lehetővé a pók testhelyzetének kockánkénti észlelését, hogy a kutatók dokumentálhassanak mindent, „amit a lábak tesznek egy teljes háló felépítéséhez".
Ily módon a kutatók 21 háló több órán át tartó felépítését rögzítették, és minden egyes pókféle testmozgását, amit az állat az építés során megtett. A tudósok azt találták, hogy minden pók hálókészítési folyamata ugyanazokat a mozgásokat és motoros készségeket foglalja magában, egészen addig a pontig, hogy a „szövedék" épülő részét már a láb helyzetéből is meg lehetett jósolni.
Még ha a végső szerkezet egy kicsit más is, a háló felépítéséhez használt szabályok ugyanazok
– mutatott rá Gordus. – Valamennyi faj ugyanazokat a szabályokat használja, ami megerősíti, hogy ezek az „agyukban vannak kódolva".
A szakemberek most azt is szeretnék tudni, hogy ezek a szabályok vajon hogyan vannak bekódolva az idegsejtek szintjén. Ám ez a kutatás következő szakaszának lesz a tárgya.