Azokon a kontinenseken, amelyek az elmúlt 50 ezer évben a legtöbb nagy fűevő állatot vesztették el, ott nőtt a legnagyobb mértékben a legelő és szavanna tüzek száma. Az óriás tatutól az óriás bölényig, sok nagy sztyeppelakó növényevő pusztult ki az elmúlt 50 ezer éve során, a pleisztocén kor végén.
- Bizonyíték van rá, hogy a növényevők limitálják a tüzet azzal, hogy megeszik az "üzemanyagot".Tulajdonképpen néhány, a visszavadítást (a természet eredeti állapotba való visszaállítását) támogató amellett érvel, hogy a nagy növényevők populációinak helyreállítása segíthet csökkenteni a futótüzeket" – mondja Allison Karp, a Yale Egyetem biológusa.
Néhány tanulmány már megállapította, hogy több tűz volt bizonyos területeken a megafauna veszteség után az elmúlt 50 ezer évben. Karp és kollégái elhatározták, hogy megvizsgálják a globális képet, két meglévő adatbázist analizálva. Az egyik (HerbiTraits, Növényjellemzők) információval rendelkezik az elmúlt 130 ezer évben élt összes, és 10 kilogrammnál nagyobb tömegű növényevőről.
Egy másik (Global Paleofire Database, Globális Paleotűz Adatbázis) világszerte 160 helyszínről rendelkezik feljegyzésekkel a tavakban lerakódott szénről, amely megmutatja a közeli tűztevékenységben történt változásokat.
Összehasonlították a késő negyedidőszakbeli (a földtörténeti újidő, a kainozoikum 1.8 millió éve elkezdődött, utolsó, napjainkig zajló időszaka) kontinens szintű meganövényevők kihalásait a füves biomokból származó üledékes faszén adatokból kiszámított paleotüzek aktivitásában történt változásokkal. A kihalások mértéke eltért a kontinensek között, és ez a mintázat visszatükröződött a tűz aktivitásban lévő változásokban is.
A csapat azt találta, hogy a tűzaktivitásban azokon a kontinenseken volt a legnagyobb a növekedés, mint például Dél-Amerika, amik a legtöbb nagy növényevőt vesztették el. Azonban Karp nem talált erős kapcsolatot a növényevők veszteségei és az erdős területekben történt tűzaktivitás közt.
„A kapcsolat a kihalások és a tűzaktivitásban történt változások közt csak akkor volt nagyon erős, ha a fűevőket érintő kihalásokat nézzük " – mondja Karp.
De más tanulmányok azt sugallják, hogy ezek a hatások drámaiak voltak. Miutánpéldául az emberek kipusztították a megafaunát Ausztráliában, a megnövekedett tűzaktivitás átalakíthatta a kontinens vegetációját.
Az, hogy miért pusztult ki világszerte az úgynevezett pleisztocén megafauna ez alatt a periódus alatt, még vitatott.
Az világos, hogy sok állatot a legutóbbi jégkorszakhoz kapcsolódó klímaváltozás keményen sújtott de az emberi vadászat is szerepet játszhatott sok esetben.
Ezek a változások azt sugallják, hogy a növényevésnek Föld-rendszer léptékű hatásai lehetnek a futótüzekre, és a növényevők szerepét határozottan figyelembe kellene venni a múlt és jövőbeli globális tűzaktivitási előrejelzéseknél.
(Forrás: American Association for The Ascncement of Science, New Scientist)