A legtöbb telített zsírokkal kapcsolatos kutatás eddig kizárólag azoknak a vizsgálatára és a szívbetegségekkel való kapcsolatára összpontosított. Ám az élelmiszerek sokféle tápanyagot tartalmaznak. Ezért is lenne a szakemberek szerint fontos megvizsgálni, hogy mely telített zsírokat tartalmazó élelmiszerek kapcsolódnak magához a szívbetegséghez.
Kutatásunk a Cambridge-i Egyetem úgynevezett EPIC-CVD tanulmányának adataira támaszkodott, amely tíz európai országban vizsgálta középkorú emberek szív- és érrendszeri egészségét
– mondta Marinka Steur, a Cambridge-i Egyetem MRC epidemiológiai osztályának kutatója a ScienceAlert online tudományos portálnak. – Ez összesen 10 529 résztvevőt tartalmazott, akiknél szívbetegség alakult ki a vizsgálat során, és akiket összehasonlítottunk 16 730 olyan résztvevővel, akiknél nem.
A kutatók a résztvevőket véletlenszerűen választották ki 385 747 résztvevő közül, hogy biztosítsák, hogy eredményeik reprezentatívak maradjanak a teljes vizsgálati populációra.
Elemzésük részeként megvizsgálták a táplálkozási szokásaikra vonatkozó adatokat is.
Ügyeltek arra is, hogy figyelembe vegyenek különféle, a szívbetegséggel összefüggésben említhető tényezőket, mint például az adott személy életkora, neme, fizikai aktivitási szintje, dohányzás vagy alkoholfogyasztás, valamint hogy, hogy a résztvevő túlsúlyos-e vagy sem.
Nem találtunk általános összefüggést a résztvevők által fogyasztott telített zsírsavak mennyisége és a szívbetegség kialakulásának kockázata között
– mutatott rá Nita Forouhi, a Cambridge-i Egyetem MRC epidemiológiai osztályának programvezetője. – De ez a kép másként alakult, amikor olyan élelmiszereket vizsgáltunk, amelyek a telített zsírsavak tipikus forrásai.
A tanulmány során azt találták, hogy azok, akik több telített zsírt fogyasztottak vörös húsból és vajból, azoknál nagyobb valószínűséggel alakult ki szívbetegség. Ám az ellenkezője volt az igaz azokra, akik több telített zsírt fogyasztottak sajtból, joghurtból és halból. Ez valójában a szívbetegségek alacsonyabb kockázatával volt összefüggésben.
A szakemberek szerint ezek az eredmények összhangban vannak azzal, amit korábbi kutatások már kimutattak ezen élelmiszerek és a szívbetegségek közötti kapcsolatról; azt mutatják, hogy
a szívbetegség és a telített zsírsavak közötti kapcsolat nagyban függ attól, hogy utóbbiak milyen táplálékforrásból származnak.
A kutatás azonban azt is mutatja, a telített zsírsavak bevitelének csökkentése még nem biztos, hogy elegendő a betegségek kockázatának csökkentéséhez. Ahogy arra a tudósok rámutattak, inkább arról van szó, hogy jobban kell összpontosítanunk az olyan élelmiszerek csökkentésére, mint a vörös hús és a vaj, amelyek lényegesen nagyobb kockázatot jelentenek, mint a telített zsírokat tartalmazó, más élelmiszerek.