Ezek az okos varjak a kutatások szerint nemcsak eszközként használhatják a talált tárgyakat, hanem több részből is alakíthatják vagy akár meg is építhetik azokat. Mindez a viselkedés korábban csak a főemlősöknél volt megfigyelhető.
A vadonban a gondosan a csőrükben tartott gallyas szerszámokkal „bosszantják" a fák hasadékaiban biztonságosan megbúvó lárvákat, amelyek védekezésből megharapják azt, amit a madarak visszahúznak és máris készen áll a vacsora
– mondta Barbara Klump, a Max Planck Intézet viselkedésökológusa a ScienceAlert online tudományos portálnak.
Hozzátette: ám a varjaknak evés közben le kell tenniük a szerszámaikat, így azok a földre eshetnek, vagy akár el is lophatják őket.
A kutatók huszonhét vadon fogott varjút használtak kísérleteik során, így eredményeiket nem torzította egy esetleges, korábbi képzés.
Az eLife tudományos szaklapban publikált tanulmány szerint a madaraknak választási lehetőséget kínáltak két eszköztípus között, és a csapat végül megerősítette, hogy az állatok határozottan előszeretettel használnak horgos botszerszámokat.
A horgos szerszámok beszerzése nem csak több energiát igényel, de azok sokkal hatékonyabbak is
– magyarázta Christian Rutz, a St. Andrews Egyetem viselkedési ökológusa. – A táplálékkeresési feladattól függően a varjak ezekkel az eszközökkel akár tízszer gyorsabban tudják kiemelni a zsákmányt, mint a „szabványos", nem horgos szerszámokkal.
A madarak közül tizenhetet két-két kísérlet során figyeltek meg, külön napokon. Mindkettőben különböző méretű, hússal vagy pókokkal csalizott lyukakat tartalmazó rönköket használták, ám
az egyik esetben a varjak hozzájutottak a horgos szerszámokhoz hasonló ágakhoz, míg a másik kísérlet során csak egyenes botokkal „dolgozhattak"
A szakemberek megfigyelték, hogy a madarak szignifikánsan nagyobb valószínűséggel mutattak úgynevezett „őrzési magatartást" a horgos botszerszámok esetén, amiket láb alatt vagy lyukban tároltak.
Mindez azt sugallja, hogy maga az eszköz volt a hozzárendelt érték tárgya, nem pedig az az idő, amelyet belefektettek a táplálékkeresésbe
– magyarázta James St Clair, a St. Andrews Egyetem etológusa. – Izgalmas volt látni, hogy a varjak kicsit óvatosabbak azokkal az eszközökkel, amelyek cseréje hatékonyabb és költségesebb.
Hozzátette: ez arra utal, hogy a varjaknak van némi elképzelésük a különböző szerszámtípusok relatív „értékéről".
Mivel korábbi kutatások már igazolták, hogy a varjúfélék, köztük a hollók és az új-kaledón varjak is képesek előre tervezni, ezért a kutatók szerint ésszerűnek tűnik, hogy értéket is rendelhetnek az általuk használt objektumokhoz.