A stresszcsökkentés ezen egyszerű megközelítésére vonatkozó bizonyítékok exponenciálisan nőnek. A kutatások azt mutatják, hogy a „koppintás" jótékony hatású az étkezési sóvárgás, a depresszió, a szorongás, a fóbiák és a poszttraumás stressz-zavar esetén is.
Ami még érdekesebb, hogy a koppintás hatással van a szervezet biokémiájára, például az immunitásra és a vérnyomásra
– mondta Peta Stapleton, a Bond Egyetem pszichológiai docense a ZME Science online tudományos portálnak. – Már egy óra „koppintás" 43 százalékkal csökkenti a kortizol stresszhormon szintjét.
Hozzátette: az utóvizsgálatok azt is mutatják, hogy a „koppintás" jótékony hatásai idővel, akár két évvel később is fennmaradnak.
A szakemberek szerint a „koppintás" hatással van az agy stresszközpontjára (amygdala) és a memóriaközpontra (hippocampus).
Mindkettő szerepet játszik a döntéshozatali folyamatban, amikor valaki eldönti, hogy valami fenyegetést jelent-e vagy sem.
Az egyik kapcsolódó kutatás olyan általános iskolás gyerekeket vizsgált, akiknél már alkalmazták ezt a technikát az iskolákban, és a tudósok azt találták, hogy segített a fókuszálásban és a koncentrációban.
A „koppintást" a kutatók szerint akkor érdemes használni, ha csökkenteni szeretnénk a stresszt.
Nézzük az öt lépését:
Peta Stapleton szerint a technika mögött rejlő mechanizmus az, hogy az ezeken az akupunktúrás pontokon végzett koppintás aktiváló vagy deaktiváló jeleket küld azokra az agyterületekre, amelyeket a kifejezések felkeltettek. A „koppintás" ezeket az elektromos jeleket a „mechanoszenzoros transzdukció" elvén keresztül generálja.