Ezért kerülhetett rekordmennyiségű károsanyag a légkörbe

erdőtűz HORIZONTAL TOPSHOTS FOREST FIRE GENERAL VIEW
Firefighters are at work to extinguish a wildfire in Cardigos village in Macao, central Portugal on July 21, 2019. - Planes and helicopters joined nearly 2,000 firefighters in central Portugal on July 21, 2019 to battle huge wildfires in a mountainous region where more than 100 people died in huge blazes in 2017. Around 20 people have been injured in the blaze, including eight firefighters and 12 civilians, according to the interior ministry. (Photo by PATRICIA DE MELO MOREIRA / AFP)
Vágólapra másolva!
Az Európai Unió Copernicus Légkörmegfigyelő Szolgálatának (C3S) most közzétett adatai szerint idén nyáron rekordot döntött az északi félteke számos részén pusztító súlyos erdőtüzek által kibocsátott szén-dioxid mennyisége.
Vágólapra másolva!

Az intenzív tüzek, köztük a Földközi-tenger, Észak-Amerika és Szibéria forró pontjain keletkezett tüzek több mint 2,7 milliárd tonna szén-dioxidot bocsátottak ki a nyáron. Júliusban és augusztusban is havi rekordot döntött a tüzekből fakadó károsanyag-kibocsátás. A júliusi kibocsátás több mint fele az észak-amerikai és szibériai tüzeknek tudható be.

Európában a mérési adatok feljegyzésnek kezdete óta az idei volt a legmelegebb nyár, és a Földközi-tenger térségében is megdőlt a hőmérsékleti rekord, akárcsak az Északi-sarkvidék és Kanada egyes részein.

Az emberi tevékenység okozta éghajlatváltozás miatt a szélsőséges időjárási jelenségek gyakoribbá és intenzívebbé válnak, a szárazság és a hőhullámok pedig idén a Földközi-tenger térségében számos erdőtüzet okoztak, nagy mennyiségű füstszennyezést bocsátva ki.

Európában a mérési adatok feljegyzésnek kezdete óta az idei volt a legmelegebb nyár Forrás: AFP/Patricia De Melo Moreira

Az Északi-sarkvidéken - amely 2000 óta több mint kétszer olyan gyorsan melegedett, mint a bolygó többi része - június és augusztus között 66 millió tonna szén-dioxid került a légkörbe a Copernicus szolgálat adatai szerint.

– emelte ki Mark Parrington, az Európai Középtávú Időjárás-előrejelző Központhoz tartozó Copernicus vezető tudósa és erdőtűzszakértője közleményében. – Az északkelet-szibériai Jakutföldön például június óta égtek az erdőtüzek, és csak augusztus végén kezdtek visszahúzódni, egyes tüzek pedig még szeptemberben is folytatódtak.

Eközben Kanada egyes részein, a csendes-óceáni térség északnyugati részén és Kaliforniában június vége, július eleje óta nagy kiterjedésű erdőtüzek pusztítanak.

Parrington magyarázata szerint a globális felmelegedés miatt aszályosabb és melegebb időjárás fokozza a tűzveszélyt.

A szakember figyelmeztetett arra, hogy az elkövetkező hetekben is további tüzek várhatóak, az Amazonas vidékén és Dél-Amerikában is.

(MTI/AFP)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!