Nem alszik eleget? Valószínűleg észre fogja venni a járásán is

séta
Séta közben tartottak úgynevezett walkshopokat
Vágólapra másolva!
Az MIT és a Sao Paulo-i Egyetem kutatóinak új tanulmánya szerint a járásunkat és a tempónk szabályozásának a módját is befolyásolhatja az alváshiány. A szakemberek szerint azonban ne kezdjünk el aggódni, mert létezik egy egyszerű és hatékony megoldás ennek a problémának a mérséklésére: csak pótolnunk kell az „elveszett" alvási időt, még akkor is, ha hétvégén csak néhány óráról van szó.
Vágólapra másolva!

Rengeteg bizonyíték áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy az alvásunk hossza és minősége összekapcsolódik a mentálisan megterhelő tevékenységekben nyújtott teljesítményünkkel. Ilyenek például egy beszélgetés fenntartása vagy a problémamegoldás. A kutatók korábban azonban nem vizsgálták meg ennyire alaposan, hogy

az alvás vajon hogyan befolyásolja a kognitív szempontból kevésbé megerőltető tevékenységeket, például a járásunkat.

A Scientific Reports tudományos szaklapban publikált, új tanulmányban a tudósok egy sor kísérletet végeztek önkéntesekkel és azt találták, hogy azok, akik alváshiányban szenvedtek, nem tudták túlzottan kontrollálni a lépéseiket a futópad tesztjén. Ez még egyértelműbben jelentkezett azoknál a diákoknál, akik egyáltalán nem aludtak, mert a másnap reggeli vizsgára kellett készülniük, ám a járásuk szabályozásának képessége csökkent.

Az alvásunk mennyisége és minősége, illetve a járásunk nagyban összhangban lehet Forrás: pxhere.com

– mondta Hermano Krebs, a tanulmány társszerzője a ZME Science online tudományos lapnak. – Ebből az is látszik, hogy az alvás kompenzálása fontos stratégia is lehet, például azok számára, akik krónikus alváshiányban szenvednek, mint mondjuk a több műszakban dolgozók, az egészségügyisek és a rendvédelmi szervek munkatársai.

Az elmúlt évtizedben Krebs és munkatársai az MIT-nél a járásszabályozást és a járás mechanikáját vizsgálták, és stratégiákat próbáltak kidolgozni olyan betegek számára, akik agyvérzésen vagy más, a mobilitásukat korlátozó állapoton estek át.

Kimutatták, hogy a séta hozzájárulhat az automatikusabb folyamatokhoz.

A MIT korábban együttműködési megállapodást írt alá a Sao Paulo Egyetemmel. A szakemberek arra voltak kíváncsiak, hogy finomabb ingerek, mint például a hallási jelzések, szintén befolyásolhatják-e a gyaloglásunkat. Arra kérték az önkénteseket, hogy sétáljanak egy futópadon, miközben váltogatták a metronóm frekvenciáját; a kísérletbe bevont személyek anékül igazították a ritmushoz a járásukat, hogy észrevették volna.

Sokan nem is gondolnák, hány faktor játszik szerepet a minőségi alvásban Forrás: Pexels

– magyarázta Krebs, aki kollégáival folytatta a teszteket, amelyek során a diákok általában véve rosszabbul teljesítettek, amikor alváshiányban szenvedtek.

A tanulmány eredményei végül azt mutatták, hogy a járás nem egy automatikus folyamat, és hogy az alvásmegvonás befolyásolhatja azt.

Az ebből következő hatások enyhítésére a kutatók stratégiákat is javasoltak:

egyrészt ideális esetben mindenkinek nyolc órát kellene aludnia éjjel, másrészt ha ezt nem tudjuk teljesíteni, akkor érdemes minél többet és rendszeresebben kompenzálnunk, például hétvégén.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!