A tudósok egy ideje tudják, hogy az edzés csökkentheti a gyulladásos folyamatokat, ám még mindig keveset tudunk arról, hogy ez pontosan hogyan történik. A Nottinghami Egyetem brit kutatói új tanulmányukkal megpróbálták pótolni a hiányosságokat. A kutatásukban összesen 78 ízületi gyulladásban szenvedő beteg vett részt; a résztvevők felének hat héten keresztül napi 15 perces izomerősítő gyakorlatokat kellett végeznie, míg a másik fele egyáltalán nem edzett.
A Nottinghami Egyetem Orvostudományi Karának orvoscsoportja azt találta, hogy
az edzést végző betegek kevesebb fájdalomról számoltak be, és több mikroba volt a bélrendszerükben, amelyek gyulladásgátló vegyületeket termeltek.
Alacsonyabb volt a citokinek szintje is, amelyek olyan anyagok, amikkel az immunrendszer sejtjei kommunikálnak egymással, vagy a testünk más sejtjeivel; ráadásul kulcsfontosságúak az immunrendszer egészséges működéséhez.
A fizikai gyakorlatok a teszt során növelték az endokannabinoidok szintjét is, ami erősen összefügg a jótékony bélmikrobák és az általuk termelt gyulladáscsökkentő anyagok változásaival.
A Gut Microbes folyóiratban megjelent tanulmány szerint a bélmikrobák gyulladáscsökkentő hatásának legalább egyharmada az endokannabinoidoknak köszönhető.
Tanulmányunk egyértelműen azt mutatja, hogy a testmozgás növeli a szervezet saját „kannabisz-típusú" anyagait
– mondta dr. Amrita Vijay, az Orvostudományi Iskola kutatója és a tanulmány első szerzője a ZME Science tudományos portálnak. – Mindez számos körülményre pozitív hatással lehet.
Hozzátette: ez azt jelenti, hogy az olyan egyszerű életmódbeli beavatkozás, mint a testmozgás, köztudottan eufória érzést vált ki és módosíthatja az endokannabinoidokat.
A tudósok hangsúlyozták, hogy az endokannabinoidok szerepét már széles körben dokumentálták a gyulladás, az izomerő és az energia-anyagcsere modulálásában.
A jelenlegi tanulmány ehhez nyújhat kiegészítést vagy továbbkutatási lehetőséget.