A Londoni Régészeti Múzeum (MOLA) mintegy 80 régésze szerint az ősi terület egyfajta „hotspot", amelyet a fekete talaja miatt egykor „Blackgrounds", tehát „feketeföld" néven emlegettek, és amelyen rengeteg, különböző időszakokat felölelő ókori műtárgyat és építményeket fedeztek fel, beleértve istenségek ábrázolását és a római játékdarabokat.
Amit itt látni fogsz, az a tevékenységek egész sora, ahol az emberek különböző dolgokat tesznek: ahogyan élnek, dolgoznak és kereskednek is
– mondta James West, a MOLA telephelyének vezetője egy videóban, amit a LiveScience online tudományos portál idéz.
A régészek már a 18. század óta ismerik a „feketeföldiek" történetét, de csak a most zajló felmérés során figyeltek fel a lelőhely figyelemre méltó megőrzöttségére. Megtudták például, hogy a vaskorban a faluban több mint 30 körház állt az út mellett, majd idővel a település virágzóbbá vált és terjeszkedni kezdett. A római korban újabb kőépületeket és utakat építettek.
A szakemberek úgy látják, hogy a vaskori faluból a római városba való „átmenet" olyan gyorsan ment végbe, hogy valószínűleg a „feketeföldi" lakók is ugyanazok maradtak, akik alkalmazkodtak a Római Birodalom szokásaihoz:
elfogadták többek között a római szokásokat, termékeket és az építési technikák használatát. Utóbbira jó példa az a 10 méter széles római út, amely „nagyságában kivételes", mivel a legtöbb római út szélessége nem haladta meg akkoriban a 4 métert. Ez az út, valamint a közeli Cherwell folyó valószínűleg hozzájárult ahhoz, hogy „Blackgrounds" virágzó kereskedelmi központtá vált.
A feltárás során kiderült, hogy a település több részre tagolódott, beleértve a lakóépületeket, valamint egy ipari parkot, ahol műhelyek, kemencék és kutak találhatók. Egyik részén vörös szennyeződést találtak, ami arra utalhat, hogy tüzet használtak a helyszínen, például kenyérsütéshez, fémöntödékhez vagy a fazekas kemencék miatt.
A helybéliek jólétére egyéb tárgyak is utalnak: ezek közé tartoznak a római szövésű kiegészítők, a dekoratív kerámiák és egy római kígyófej alakú bross.
A régészek azonban még csak most térképezik fel alaposabban „Blackgrounds" területét: a MOLA Headland Infrastructure szakemberei megtisztítják és megvizsgálják a helyszínen talált leleteket.