Az Agrojager News vadgazdálkodási szakportál tette közzé azt a hírt, mely szerint tavaly december 24-én a Bács-Kiskun megyei Bugacon, Kiskunfélegyháza közelében egy helyi gazda, Zana Viktor tanyáján súlyos támadás érte a gazda háziállatait. Az egyelőre még azonosítatlan ismeretlen ragadozó éjszaka
áthatolt a karám 1,6 méter magas drótkerítésén, majd betört az ólba, ahol öt birkát megölt.
Az elpusztított birkákon kívül három másik állatot is súlyosan megsebesített, csupán egyetlen kecske élte túl sértetlenül a támadást. A gazda másnap reggel bejelentést tett a bugaci rendőrörsön. A rendőrhatóság helyszínre kiszállt vizsgálói megállapították, hogy a drótkerítés két helyen le volt nyomva, ami egy nagy testű állatra utaló nyom.
Mivel előző nap fagyott, a talajon nem sikerült értékelhető lábnyomokat rögzíteni. Kaparásra utaló nyomokat sem találtak a kerítés tövénél, ami azt bizonyítja, hogy az egyelőre még azonosítatlan ragadozó a kerítést átugorva, illetve azon átmászva juthatott be az udvarra.
A megtámadott birkák egy része a karám közelében fekvő sekély halastóba menekült, ahová már nem követte őket az ismeretlen ragadozó. A helyi vadásztársaság egyik tagja is megvizsgálta a támadás helyszínét, de ő sem tudott a támadó állat kilétére utaló nyomokat azonosítani.
A portához közeli másik tanyán, Bodor István ingatlanán pár nappal később hasonló támadás történt, itt egy birkát pusztított el a ragadozó. Az elpusztult birkákat a far illetve nyaktájon érte marcangolásos sérülés, amiről felvételek is készültek.
A szakemberek egyelőre még óvatosan fogalmaznak a támadó kilétéről:
az akár egy nagy testű kutya, esetleg aranysakál, vagy hipotetikusan akár nagymacska is lehetett. A közelmúltban feltehetően az Északi-Középhegységből elkóborolt barnamedvét is megfigyeltek már ebben a térségben.
Az állítólagos alföldi fekete párducról szóló első híradás karácsony előtt, Kecskemétről érkezett, ahol a Gábor Dénes utca környékén Ugrin Csaba vette észre a lopakodó nagymacskát. A szemtanú beszámolója szerint először egy mozgó „fekete foltra" lett figyelmes, amiről azt gondolta, talán egy nagyobb testű kutya lehet. A nála lévő fényképezőgéppel rázoomolt az állatra, és ekkor észlelte döbbenten, hogy nem kutya, hanem egy nagymacska – állítása szerint feltehetően fekete párduc - lopakodott az aljövényzet között.
Az állat Ugrin Csaba szerint az M5-ös autópálya felé haladva tűnt el.
Egy hónappal korábban Kiskunhalasról érkezett az első hír a környékén kóborló fekete színű nagymacskáról.
Azóta Ballószög közelében is látni vélték az állatot, méghozzá nem is akármilyen körülmények között: egy íves kanyarban szalad át az úttesten. A rendőrség december 15-i Facebook bejegyzése is arra utal, hogy a rejtélyes ragadozó valóban fekete párduc lehet, hiszen mint írták: „A kiskunhalasi fekete párduc valóban létezik. Ne próbáld befogni".
Akármi is a birkákat elpusztító ragadozó, bizonyos, hogy veszélyes lehet az emberre, ezért fokozott óvatosságra intik a környék lakóit.
A fekete párduc a zoológiában gyüjtőnév,
ezzel illetik a macskafélék (Felidae) néhány fajának, elsősorban a Panthera nemzetséghez tartozó fajoknak, vagyis a párducoknak, ezek közül is elsősorban a leopárdoknak (Panthera pardus) és a Dél-Amerikában őshonos jaguárnak (Panthera onca) a fekete színű példányait. A fekete párduc nem számít külön fajnak, illetve nem alkot külön populációt sem.
Az állatok fekete színét többnyire a melanizmus , vagyis a melanin nevű pigment túltengése okozza. A leopárd egykor Észak-Afrikában és Kis-Ázsiában, valamint a Kaukázus térségében is előfordult, napjainkra Afrika subszaharai területeitől a Távol-Keletig fordul elő.
Számos alfaja létezik, a szavannás vidékektől a magasabb hegységek erdőségeiig többfajta élőhelyen honos.
Természetesen Magyarországon csak és kizárólag állatkertekben illetve vadasparkokban tartják. Magánszemély csak külön hatósági engedéllyel és szigorú biztonsági szabályok betartása mellett birtokolhat veszélyes állatokat.
Ami a kiskunsági állítólagos fekete párducot illeti, nem ismeretes, hogy eddig bárhonnan bejelentés érkezett volna a hatóságokhoz, egy engedéllyel tartott állat elszabadulásáról. Mindez persze nem zárja ki a szökevény fekete párduc lehetőségét, ahogy a novemberben Bükkben felbukkant és befogott szervál ügye is ehhez hasonló eset volt.