Az intenzív erdőgazdálkodás és a klímaváltozás miatt az erdei vizes élőhelyek rendkívül visszaszorultak.
Ezt ellensúlyozva, kis léptékben, példamutató jelleggel a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság a LIFE4OakForests projekt keretében 2021-2022 telén számos új erdei vizes élőhelyet alakított ki.
A vízmegtartás, hordalékfogás érdekében többek között a nagyoroszi Hévíz-patakban rönkgátakat létesítettek, az Égeres-forrást kerítéssel vették körbe megvédve a kifolyást a vaddisznó, szarvasok taposási kárától. Az utak mentén az erdőbe vezető vízelvezető árkokat létesítettek, ami a vízvisszatartás mellett az erdei utak járhatóbbá tételéhez is hozzájárul.
Diósjenő határában többek között az egykori Malom-tó gátját rekonstruálták (zúzottkőből, farönkből, betonvas hálóval megerősítve), az alvízen pedig energiatörő kőfolyást létesítettek, tókákat alakítottak ki.
Tavasszal ezeket a tókákat, tocsogókat, illetve a Malom tavat kétéltűek és hüllők fogják elfoglalni. A kisebb tókákákat pl. erdei békák, a forráskifolyókat gőték, szalamandrák, a tavat pedig pl. vízisiklók, illetve vízi rovarok népesítik be.
Ezek jelentősege igazán táji szinten mérhető. További beavatkozásokat a későbbiekben a Börzsöny más területein is el kívánnak végezni. Hasonló beavatkozásokat a Bükki Nemzeti Parkban is végrehajtottak.
A vízvisszatartás az erdők biodiverzitásának fenntartása és növelése mellett annak mikroklímáját is pozitívan befolyásolja, sőt a produkciónak és ezen keresztül a szénmegkötésnek is kedvez, hiszen hazánkban ez erősen függ a csapadék, illetve az erdők vízellátottságtól.
(Forrás: Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság: https://www.dunaipoly.hu)