- Amikor valaki azzal fordul orvoshoz, hogy alacsony a vérnyomása, a kivizsgálás nem csupán vérnyomásmérést jelent – hangsúlyozza dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, sportkardiológus, aneszteziológus, intenzív terapeuta. – Elsősorban alapos kikérdezéssel kell felderítenünk, milyen alapbetegségek vannak jelen, milyen gyógyszerek szed a páciens, vannak-e tünetek. Sokszor már ezek alapján is lehet következtetni az alacsony vérnyomás okára. De ettől függetlenül vannak olyan vizsgálatok, amelyeket el kell végezni. A laborvizsgálatok és az EKG mellett érdemes úgy is ellenőrizni a vérnyomást és a pulzust, hogy pár percig fekszik beteg, majd feláll, és pár percig pihen. Ha ugyanis a gyors felálláskor szédülés jelentkezik és hirtelen leesik a vérnyomás, akkor úgynevezett poszturális hipertenzióról, vagyis testhelyzet-függő alacsony vérnyomásról van szó. Bizonyos esetekben előfordulhat, hogy szívultrahangra vagy 24 órás vérnyomásmérésre is szükség van, hiszen így láthatjuk, hogy a nap során hogyan reagál a vérnyomás az egyes tevékenységekre.
Elsősorban tudni kell, hogy a hirtelen és erőteljes vérnyomásesés életveszélyes állapot lehet, amit olyan okok eredményezhetnek, mint például az erős vérzés, a nagyon magas vagy nagyon alacsony testhőmérséklet, az erős kiszáradás, az alkoholra, gyógyszerekre adott reakció vagy súlyos allergiás reakció (anafilaxiás sokk), a vérmérgezés és egyes szívbetegségek. Ilyen esetekben azonnal mentőt kell hívni!
A tartósan alacsony vérnyomás természetesen nem ilyen veszélyes állapot, és többek közt olyan betegségek, állapotok okozhatják, mint a várandósság, hormonális betegségek – leggyakrabban pajzsmirigy alulműködés, cukorbetegség -, bizonyos, főként magas vérnyomásra, depresszióra, Parkinson-kórra rendelt gyógyszerek, szívelégtelenség, szívritmuszavar, májbetegségek.
Az alacsony vérnyomás rendezésében elsősorban életmódbeli változásokra lehet szükség. A jó tanácsok az alábbiak:
• Alacsony vérnyomás esetén bátrabban lehet bánni a sózással, viszont többször kisebb adagokat érdemes enni.
• Sok folyadékot kell fogyasztani, de érdemes limitálni az alkoholt.
• Érdemes az új gyógyszerek rendelésekor jelezni a kezelőorvosnak, hogy alacsony vérnyomás áll fenn, hiszen így át lehet gondolni az esetleges mellékhatásokat.
• A véráramlás fokozása miatt is ajánlott a rendszeres mozgás.
• Érdemes mindig lassabban felállni, felállás előtt átmozgatni a lábakat, bokákat. Fekvésből pedig először ajánlatos oldalra fordulva lassan felülni, és csak azután felállni.
• Óvakodni kell a nagy súlyok emelgetésétől, és bármilyen jelentős erőlködéstől.
• Kerülni érdemes a napon való álldogálást, illetve a meleg vízben üldögélést.
• Az orvossal egyeztetve el lehet kezdeni kompressziós zokni vagy harisnya viselését, mert az csökkenti az lábszárakban keringő vér mennyiségét, így az máshová áramolhat.
• Bizonyos esetekben, ha a tünetek súlyosak, és nem rendeződnek ezen változtatások után, az orvos elrendelhet gyógyszeres kezelést is, amelyek kifejezetten a vérnyomás emelését célozzák.
(Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu))