A vakvezető kutyák sok mindenben segítik gazdáikat. A biztonságos és gyors közlekedésben, a társadalmi beilleszkedésben nyújtanak folyamatos támogatást a látássérülteknek. Különleges tudásuk a kiképzők kemény munkájának eredménye.
A vakvezető kutyákra örömmel és elismeréssel tekintenek gazdáik és minden ember, aki látja őket, miközben munkájukat végzik.
A Vakvezető Kutyák Világnapjának célja, hogy elősegítse a komoly munka ismertségét és elismertségét.
Minden évben április negyedik szerdája a Vakvezető Kutyák Világnapja. Az MVGYOSZ Vakvezetőkutya-kiképző Központ esetenként – praktikus okokból –ettől eltérő időpontban, április negyedik szombatján tartja az alkalmat ünneplő rendezvényét.
Az időszámítás szerinti 79-ből származik a legelső, vakokat vezető kutyák létezését bizonyító emlék.
A pompeii ásatások során találtak a vakok segítésére használt vezető kutyákat ábrázoló festményeket.
Az azóta eltelt évszázadok során különböző országokban használtak vakvezető kutyákat, például az ókori Kínában és a középkori Európában is. Az 1700-as és 1800-as évek során a történészek és az antropológusok több utalást találtak vakot vezető kutyára, óvodai versikékben és történetekben.
Az 1800-as évek közepéig nem létezett még vakvezető kutyákat elismerő jogszabály. Először 1838-ban, a brit parlament mentesítette az ebadó alól a vakvezető kutyák gazdáit.
A vakvezető kutyák intézményesített kiképzése az 1900-as évek elején kezdődött. 1934-ben Guide Dogs for the Blind Association néven alapították az első vakvezető kutya kiképző szervezetet Angliában. A II. Világháború megvakult veteránjai között széles körben alkalmaztak vakvezető kutyákat.
Magyarországon – hivatalosan- 1979 óta zajlik vakvezető kutya kiképzés. 2002-ig egyedül az MVGYOSZ végezte a tevékenységet, majd különböző alapítványok és egyesületek is próbálkoztak a dologgal, több-kevesebb sikerrel.
A világnap létezését is az MVGYOSZ vezette be a köztudatba.
(Forrás: Magyar Vakok és Gyengénlától Országos Szövetsége- Vakvezetőkutya Kiképző Központ: https://vakvezetokutya.hu, Jeles napok: https://jelesnapok.oszk.hu)