A folyóirat környezetszennyezést vizsgáló bizottságának adatai szerint a víz és a levegő rossz minősége, valamint a mérgező hulladék a felelős minden hatodik halálesetért a bolygón.
A beltéri és a kültéri légszennyezettség több mint 6,7 millió ember idő előtti halálát okozta 2019-ben, s ez a szám egyre nő - mutattak rá a tanulmányban. A víz szennyezettsége miatt 1,4 millióan, ólommérgezés miatt 900 ezren hunytak el idő előtt.
Jóllehet a tanulmány szerint csökkent a mélyszegénységből fakadó környezetszennyezés - például veszélyes hulladékok égetése - okozta halálesetek száma, többen haltak meg kültéri levegőszennyezés és káros vegyi anyagok - például ólom - okozta mérgezés miatt.
Az elmúlt két évtizedben 66 százalékkal nőtt az ipari szennyezésből, például üzemanyag-égetésből fakadó halálesetek száma, kutatók szerint elsősorban a nem megfelelő városfejlesztés, a rossz szabályozás és a népességnövekedés miatt.
A szennyezettséggel összefüggő halálesetek több mint 90 százalékát alacsony vagy közepes jövedelmű országokból jelentették, a probléma megoldására tett lépések száma azonban továbbra sem elég - hangsúlyozzák a kutatók.
A tanulmányban emellett felhívják a figyelmet a szennyezettség, az éghajlatváltozás és a biodiverzitás csökkenése közötti összefüggésre is, valamint sürgetik a fosszilis tüzelőanyagok használatának beszüntetését.
Jóllehet a környezetszennyezés okozta károk rendkívül súlyosak mind egészségügyi, mind gazdasági téren, a megelőzésére még mindig nem fordítanak megfelelő figyelmet - szögezik le a tanulmányban, és a tudatosság növelését sürgetik.