A Philoria knowlesi névre keresztelt békát a sydney-i környezetvédő, Ross Knowles után nevezték el a kiterjedt genetikai vizsgálatoknak köszönhetően. Queensland környezetvédelmi minisztériuma közölte, hogy lépéseket tesznek az újonnan azonosított faj élőhelyének védelme érdekében.
Az erdőőrök számos intézkedést tesznek annak érdekében, hogy támogassák a tűz által érintett területek helyreállítását
– mondta Harry Hines vezető természetvédelmi tiszt a The Guardian online portálnak.
A Newcastle-i Egyetem professzora, Michael Mahony szerint a béka élőhelye, a világörökség részét képező Gondwana esőerdők „különös jelentőséggel bírnak" Ausztrália növény- és állatvilágának fejlődése szempontjából.
Jelenleg hét hegyi békafajt ismerünk, amelyek közül hat csak a Gondwana esőerdő területén található
– mutatott rá a szakember.
Az aktuális felfedezés a queenslandi kormány ökológusai, a Newcastle-i Egyetem, a South Cross Egyetem, a CSIRO és a Dél-Ausztrál Múzeum közös erőfeszítésének része. A tudósok már 2006 óta gyűjtik és elemezik az esőerdőben élő hegyi békák DNS-ét. Az elmúlt 16 évben megerősítették, hogy mindegyikük különálló faj.
Az újonnan felfedezett Philoria knowlesi a barna különböző árnyalataiban pompázik, és mély „bop"-szerű károgást ad ki.
Tavasszal és kora nyáron kis lápokban és hegyi patakok partján szaporodik. Párzáskor a hím egy úgynevezett kis szaporítókamrát hoz létre, ahol az ebihalak fejlődhetnek.
A szakemberek szerint a Philoria knowlesi legnagyobb veszélyforrását az élőhelyek elvesztése jelenti, így az erdőőrök azon dolgoznak, hogy távol tartsák a kóbor marhákat, megfékezzék a vaddisznókat és a gyomokat, illetve csökkentsék a jövőbeni bozóttüzek kockázatát.
A bozóttüzek helyreállítására szolgáló nemzeti alap egy részét a gondwanai esőerdők védelmére fordítják, ebből 3,85 millió dollárt (mintegy 1,4 milliárd forintot) a világörökség ikonjának számító helyreállítási projektekre.