Hatalmas márványfej rejtőzött a római kori hajóroncsban

Antiküthéra
Az Antiküthéra hajóroncsnál találták ezt a márványszobor fejet
Vágólapra másolva!
A régészek bejelentették, hogy hatalmas márványfejet fedeztek fel a görögországi Antiküthéra hajóroncsnál, ahol 1901-ben találták meg az úgynevezett antiküthérai szerkezetet. A szerkezetre 1902. május 17-én bukkantak 40 méter mélységben a Küthéra és Kréta között fekvő Antiküthéra szigete mellett a tenger mélyén keresgélő szivacshalászok, egy az időszámításunk előtt az 1. században elsüllyedt római hajóroncsban.
Vágólapra másolva!

Néhány tudós azt feltételezte, hogy az elsüllyedt hajó Sulla római tábornok zsákmányának egy részét szállíthatta Athénból, még időszámításunk előtt 86-ban.

A görög író, Lucian utalása Sulla egyik, az Antiküthéra régióban elsüllyedő hajójára vonatkozó feljegyzés adott hitelt ennek az elméletnek.

A korábbi kutatások során számos szobor, érme és műtárgy került elő a roncsról, illetve az úgynevezett antiküthérai szerkezetnek nevezett eszköz – amelyet sokan a világ első analóg számítógépének tartanak – erősen korrodált maradványai mellett. A roncs körül több amforát is felfedeztek, amelyek Krisztus előtt 80–70 körül készültek: a hellenisztikus kerámiák pedig időszámításunk előtt 75–50. körüli időt jeleznek, míg a római kerámia az első század közepén ismert típusokhoz hasonlít.

Az Antiküthéra hajóroncsnál találták ezt a márványszobor fejet Forrás: Greek Ministry of Culture

A görög kulturális minisztérium által bejelentett legújabb felfedezés során a kutatók több nagy sziklát mozgattak meg, hogy feltárják a hajóroncs eddig feltáratlan részeit.

A csapat egy szobor márványalapját találta, amelyben egy emberi alak mindkét alsó végtagja megőrződött, valamint egy szakállas férfialak masszív márványfeje.

A tudósok úgy vélik, hogy a fej az úgynevezett „Antiküthéra Herkulesé" lehet: egy fej nélküli szoboré, amelyet szintén a helyszínen fedeztek fel 1900-ban, és jelenleg az athéni Nemzeti Régészeti Múzeumban állították ki.

A szakemberek két emberi fogat is felfedeztek ugyanitt, de az egykori utazók neméről, életkoráról és eredetéről majd a további vizsgálatok tárhatnak fel információkat az igazságügyi fogorvostani és radiokarbonos kormeghatározás után.

Az antiküthérai hajóroncs tanulmányozási projektjét a Görög Kulturális és Sportminisztérium Víz alatti Régiségek Ephorátusa végzi, írja a HeritageDaily online tudományos portál.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!