Az IPN a Dzialdowóhoz közeli bialuty-i erdőben 2019 óta folytatott kutatások során tárta fel a tömegsírokat. A múlt héten befejezett kutatások megerősítették, hogy a tömegsírokat a németek a háború végén kiásták, elvitték az értékesebb személyi tárgyakat, az áldozatok maradványait pedig gyúlékony anyaggal öntötték le, és elégették, majd megőrölték a megmaradt csontokat - közölte Nawrocki.
Hozzáfűzte: ennek az volt a célja, hogy eltüntessék a tömeggyilkosságok nyomait
és hogy senkit se tudjanak felelősségre vonni a náci németek bűntettei miatt.
Az IPN ügyészeti tagozatának munkatársa, Tomasz Jankowski a sajtókonferencián közölte: a bialuty-i erdőben feltárt két tömegsírban 17,5 tonna emberi hamvat találtak, ami mintegy 8 ezer emberi áldozatnak felel meg.
Előkerültek kisebb értékű tárgyak is - gombok, keresztek, skapulárék, kisollók is. A soldaui koncentrációs tábor áldozatainak nyughelye után az IPN azért kezdett el kutatni, mert a láger iratai nagyrészt megsemmisültek, és a történészek eltérő - ezertől akár 30 ezerig terjedő - adatokat közöltek a meggyilkolt foglyokról.
Eddig 3 ezer meggyilkolt áldozatot sikerült azonosítani - mondta el Jankowski.
Beszámolt arról is: más kutatások alapján arra lehet következtetni, hogy a soldaui láger áldozatainak hasonló sírjai hat más helyen tovább keresendők.
Az ügyész ezért kilátásba helyezte az feltárások folytatását. Andrzej Ossowski genetikus, a bialuty-i erdőben folytatott kutatás vezetője a PAP hírügynökséggel közölte: a tudósok eddig még nem találkoztak a bűncselekmények nyomainak eltüntetése esetébe ily módon elvégzett és ilyen méretű akcióval.
A soldaui lágert a nácik 1939-től 1945-ig működtették
az általuk megszállt észak-mazóviai térségben élő lengyel értelmiség, a lelkészek, és a szerzetesek meggyilkolása céljából.
Itt végezték ki a pszichiátriai betegeket is, köztük német nemzetiségűeket. Lengyelország 1939-1945 közötti német megszállása emberáldozatainak számát az IPN csaknem 6 millióra teszi, az áldozatok fele zsidó származású lengyel volt.
(Forrás: MTI)